Okullar 1 Hafta Daha Tatil Edildi: Üniversitelerde Eğitim İkinci Bir Duyuruya Kadar Ertelendi!
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

Okullar 1 Hafta Daha Tatil Edildi: Üniversitelerde Eğitim İkinci Bir Duyuruya Kadar Ertelendi!

0

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Kahramanmaraş’taki depremlerin ardından Türkiye genelinde okulların 1 hafta tatil edildiğini açıklanmıştı. Tatil, 1 hafta daha uzatıldı.

Kahramanmaraş’ta peşi sıra gerçekleşen 7.7 ve 7.5 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye, büyük bir yas yaşıyor. Bölgedeki durum henüz netlik kazanmamışken Milli Eğitim Bakanlığı, kritik bir açıklama paylaşmıştı.

Bakanlık, Türkiye genelinde okulların 1 hafta tatil edildiğini açıklanmıştı. Tatil, bir hafta daha uzatıldı Okullar, 20 Şubat Pazartesi günü yeniden açılacak.

Türkiye genelindeki yükseköğretim kurumlarında eğitim ikinci duyuruya kadar durduruldu!

Daha önce depremden etkilenen illerde yükseköğretim kurumlarındaki eğitime ara verilmişken, Türkiye geneli için de açıklama yapıldı. YÖK, Türkiye genelinde tüm yükseköğretim kurumlarında eğitimin ikinci bir duyuruya kadar durdurulduğunu açıkladı. YÖK’ün açıklamasında;

“Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 günü meydana gelen ve 10 ilimizi doğrudan etkileyen deprem nedeniyle;

  • Bu bölgeden olup diğer illerdeki yükseköğretim kurumlarımızda öğrenim gören öğrencilerimizin eğitim ve öğretime katılamayacak olmaları,
  • Bu öğrencilerimizden bir kısmının yakınlarının afetten doğrudan etkilenmiş olmaları,
  • Yükseköğretim kurumlarımızdaki başta öğrencilerimiz olmak üzere akademik ve idari personelimizin arama, kurtarma ve yardım faaliyetlerine katılmaları,

dikkate alınarak tüm yükseköğretim kurumlarımızda bahar eğitim ve öğretim döneminin açılışı ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir.” denildi.

Tatil 1 hafta daha uzatıldı!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye genelindeki okullarda tatilin 1 hafta daha uzatıldığını açıkladı. Okullar, 20 Şubat itibarıyla devam edecek. Depremden etkilenen 10 ilde ise okullar kapalı kalacak.

Neler olmuştu?

Deprem bölgesinde 2. dönemde devam şartı aranmayacak:

Milli Eğitim Bakanlığı, deprem bölgesindeki illerde bulunan okullarda 2. dönem boyunca devamlılık şartı aranmayacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı, depremden etkilenen öğrencilerin istediği illerdeki okullara naklinin yapılacağını duyurdu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı yeni açıklamalarında depremden etkilenen öğrencilerin hakkında konuştu. Özer, depremden etkilenen 10 ildeki öğrencilerin, istediği illerdeki okullara nakillerinin yapılacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 haftalık tatil hakkındaki duyurusu şöyleydi:

Sınav ve devam konularında kolaylıklar sağlanacak:

“Bu bölgede yaşayan ve diğer illerdeki üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere 6-17 Şubaat 2023 tarihleri arasındaki sınav ve devam konularında gerekli kolaylıklar sağlanacaktır.

Söz konusu illerdeki üniversitelerin tıp fakültelerinin 6. sınıfları ile diş hekimliği fakültelerinin 5. sınıfları bu karar kapsamı dışındadır.”

Çevre illerdeki yurt ve kampüslerin ihtiyaç halinde kullanıma sunulması için bu illerdeki eğitime de ara verildi:

“Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen 10 ilimizdeki yükseköğretim kurumlarında bahar yarıyılı eğitim ve öğretim dönemine ara verilmiştir.

Yurt ve kampüs imkânlarının ihtiyaç halinde kullanıma sunulmak üzere Antalya, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Karaman, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Niğde, Sivas, Tunceli illerimizdeki yükseköğretim kurumlarında da bahar yarıyılı eğitim ve öğretim dönemi daha sonra açıklanacak bir tarihe kadar ertelenmiştir.”

Deprem bölgesinde gönüllü görev almak isteyen öğretmenler için başvurular açıldı

Türkiye genelindeki tüm okullarda eğitime ara verilmesinin ardından Milli Eğitim Müdürlükleri, deprem bölgesinde gönüllü görev almak isteyen öğretmenler için başvuru sistemi açtı. Başvuru yapan öğretmenler Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği ve Türkiye Afet Müdahale Planı doğrultusunda afetzedeler için çadır kurma ve malzeme dağıtımı görevlerinde yer alacak. Ayrıca psikolojik destek verebilecek eğitime sahip öğretmenler de afetzedelere psikolojik destek verecek.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap