Kredi kartlarında nakit avans dönemi bitti!
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

Kredi kartlarında nakit avans dönemi bitti!

0

 

Kredi kartlarından nakit avans çekim dönemi artık bitti. İşte konuyla ilgili Merkez Bankası ve diğer bankaların açıklamaları…


Normal şartlarda kredi kartı kullanıcıları yüzde 1,36 faiz oranıyla nakit avans çekebiliyorlardı. Bu aslında küçük oranda kısa süreli kredi çekmek gibi bir şeydi. Fakat artık bu dönem bitti. Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren bankalar kredi kartına nakit avans verme işlemlerini durduracak. İşte detaylar…
Kredi kartlarından nakit avans özelliği kaldırılıyor!

Merkez Bankası 16 Mayıs 2023 tarihinde yayınladığı yeni regülasyonla birlikte ihtiyaç kredilerinde menkuş kıymet zorunluluğu getirdi. Bu zorunluluk kapsamında kredi kartı harcamalarında ve yapılan nakit çekim işlemlerinde kredi türüne yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olması kararlaştırıldı.

Konuyla alakalı olarak bankacılık kaynakları (dünya.com) “Tüketiciler bu nakit avansla ihtiyacını karşılıyordu. Kredi kartından nakit avans çekiyordu. 1,36 faiz oranıyla. Menkul kıymet zorunluluğuyla birlikte çoğu banka, pazartesi gününden itibaren kredi kartından nakit avansı kapattı” dedi.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap