Microsoft’un, Bing’i Apple’a Satmaya Çalıştığı Ortaya Çıktı: Hem de Defalarca
 1. Anasayfa
 2. Sektörel

Microsoft’un, Bing’i Apple’a Satmaya Çalıştığı Ortaya Çıktı: Hem de Defalarca

0

 Microsoft’un Bing arama motorunu satmak için Apple’a yıllarca teklifler sunduğu ancak tekliflerin kabul edilmediği ortaya çıktı. Ret kararının sebepleri de hiç şaşırtıcı değil.

Büyük firmalar arasında bazı hizmet ve ürünlerin el değiştirmesi çok sık olmasa da görülebilen bir durum. Pek çok firma, rekabet etmek istemedikleri durumlarda sahip olduğu bazı markalardan, ürünlerden ya da hizmetlerden vazgeçme yoluna gidebiliyor. Microsoft’un da zamanında Bing’i Apple’a satmayı amaçladığı ortaya çıktı. 

Anti-tröst davasında ilginç detay ortaya çıktı

bing

Mahkemeye sunduğu belgelerde Google, Microsoft’un Bing’i 2009, 2013, 2015, 2016, 2018 ve 2020 yılında Apple’a satmaya çalıştığını ortaya koydu. Arama motorunun sahip olduğu arama kalitesi sorunları nedeniyle Apple, bu anlaşmayı tamamlamayı defalarca reddetti. Google, mahkemede yaptığı açıklamada “Her seferinde Apple, Bing’in Google’a karşı göreceli kalitesini inceledi ve Google’ın Safari kullanıcıları için daha iyi seçenek olduğuna karar verdi. Bu rekabettir.” ifadesini kullandı. Apple, Microsoft’un birlikte Bing’i geliştirme önerisini de reddetti. 

2023 yılının son çeyrek verilerine göre Bing, pazarın yalnızca %3’lük kısmına sahip. Bu dönemde arama ve reklam kanadından 3,2 milyar dolarlık bir ciroya ulaştı. Google’ın cirosu ise aynı dönemde 48 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Öte yandan Microsoft’un yapay zekâ yatırımları ve ChatGPT entegrasyonu gibi özellikleri sayesinde zor da olsa bu mücadelede daha iddialı konuma gelebilirler. 

Buradaki bir diğer etkili noktanın da pazardaki rekabet olduğunu göz önüne almak gerekiyor. Google; iPad, iPhone ve Mac cihazlarda varsayılan arama motoru olmak için her yıl milyarlarca dolar ödeme yapıyor. Böylece Google, Apple’ın kendisine rakip bir arama motoru geliştirmesine engel de oluyor. 

Kaynak: https://wccftech.com/microsoft-offered-to-sell-bing-to-apple-in-2018/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir