Matrix İle Ortak Bir Yanı Var: Kamera Arkası da En Az Film Kadar Etkileyici Olan ‘V For Vendetta’ Hakkında 9 Bilgi
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Matrix İle Ortak Bir Yanı Var: Kamera Arkası da En Az Film Kadar Etkileyici Olan ‘V For Vendetta’ Hakkında 9 Bilgi

0

Etkileyici hikayesi, yüreğimize dokunan müzikleri ve tüm dünyada bir ikon olarak kabul edilen maskesiyle V For Vendetta filmi bugün bile pek çok sinemaseverin favori yapımıdır. Filmin kamera arkasındaki hikaye de en az film kadar dikkat çekici. V For Vendetta filmi hakkındaki ilginç bilgilere gelin yakından bakalım.

Usta yazar Alan Moore tarafından senaryosu kaleme alınan ve David Lloyd ile Tony Weare tarafından çizilen V For Vendetta çizgi romanı, ilk kez 1982 yılında on sayılık bir seri olarak DC Comics etiketiyle yayımlandı. Büyük ses getiren ve beğenilen hikaye, 2005 yılında yönetmen James McTeigue tarafından beyazperdeye uyarlandı ve adını kült filmler arasına yazdırmayı başardı.

V For Vendetta karanlık bir gelecek çiziyor ve izleyenlere aslında bir terör olayını anlatıyor. Ancak anlatılan hikayedeki diktatörün gözü dönmüşlüğü yüzünden ana karakterimiz bir kahramana dönüşüyor. Bugün bile pek çok sinemaseverin favori filmi olan V For Vendetta hakkında bazılarını ilk kez duyacağınız ilginç bilgilere gelin yakından bakalım ve filmin kamera arkasından neler olmuş görelim.

V For Vendetta hakkında ilginç bilgiler:

 • Çizgi romanda anlatılan diktatör, eski İngiltere başbakanından ilham alınarak yaratıldı.
 • Matrix ile V For Vendetta’nın ortak bir yanı var.
 • James McTeigue, V For Vendetta ile ilk kez yönetmen koltuğuna oturdu.
 • Alan Moore, V For Vendetta filminden nefret ediyor. 
 • Oyuncular film öncesi sıkı bir çalışma yaptılar.
 • Çekimler için izin almak bir yıla yakın sürdü.
 • Efsane saç kesim sahnesi için tek bir şansları vardı.
 • V dominolarını dizmek yüzlerce saat sürdü.
 • Aslında filmin 5 Kasım’da vizyona girmesi gerekiyordu.

Çizgi romanda anlatılan diktatör, eski İngiltere başbakanından ilham alınarak yaratıldı:

Margaret Thatcher

 • Margaret Thatcher

ABD – Almanya ortak yapımı bir film olduğu ve görseller herkese Nazileri çağrıştırdığı için V For Vendetta filmindeki diktatörün Adolf Hitler olduğunu düşünebilirsiniz ancak hikayenin özüne dönüp çizgi romana baktığımız zaman bu ismin Demir Leydi lakaplı eski İngiltere başbakanı Margaret Thatcher olduğu anlaşılıyor. Çizgi romanın çizerlerinden David Llyod, “Margaret Thatcher’ın aşırı muhafazakar hükümetine karşı tavrımız, Vendetta’da yarattığımız faşist İngiliz polis devletinin arkasındaki itici güçlerden biriydi.” şeklinde bir açıklama bile yapmıştır. 

Matrix ile V For Vendetta’nın ortak bir yanı var:

Wachowski Kardeşler

 • Wachowski Kardeşler

Matrix serisi ile V For Vendetta filmlerinde bazı ortak noktalar görmek mümkün. Farklı hikayeler olsalar bile bu ortak noktaların oluşmasının nedeni Wachowski Kardeşler’dir. Lana ve Lilly Wachowski kardeşler, 1990’lı yıllarda V For Vendetta çizgi romanının film haklarını satın aldılar ve bir senaryo yazdılar. Araya Matrix serisi girince ikili yönetmen koltuğuna oturmak istemediler ancak filmin yapımcılığını üstlenerek yazdıkları senaryonun James McTeigue tarafından film yapılmasını sağladılar. Yani V For Vendetta filminin senaristi ve yapımcısı, Matrix serisinin yönetmeni olan Wachowski Kardeşler’dir.

James McTeigue, V For Vendetta ile ilk kez yönetmen koltuğuna oturdu:

James McTeigue

 • James McTeigue

Filmin senaryosunu yazan ve yapımcı olmayı isteyen Wachowski Kardeşler, V For Vendetta filmi için bir yönetmen arayışına girdiler. Usta yönetmenlerle çalışmak istemeyen ikili, Star Wars Episode II: Attack of the Clones filminde yardımcı yönetmen olan James McTeigue ile görüştüler. Daha önce hiç yönetmenlik yapmamış olan James McTeigue, Wachowski Kardeşler’in ona olan güvenini boşa çıkarmamak için bu işi kabul etti ve oldukça iyi bir iş çıkardı.

Alan Moore, V For Vendetta filminden nefret ediyor:

Alan Moore

 • Alan Moore

V For Vendetta çizgi romanının yazarı Alan Moore, Wachowski Kardeşler tarafından yazılan senaryoyu okudu ve tam bir saçmalık olduğunu söyleyerek bir kenara attı. Moore filmi izlemedi ve hatta hakkında soru sorulmasına bile izin vermedi çünkü ona göre DC Comics ve film endüstrisi bu hikayeyi ondan çalmıştı. Çizgi romanın çizeri David Lloyd ise filmi fantastik bir temsil olarak değerlendirdi ve oldukça beğendiğini söyledi. 

Oyuncular film öncesi sıkı bir çalışma yaptılar:

Elbette her oyuncu film öncesi bir çalışma yapar ancak V karakterini canlandıran James McTeigue ve Evey karakterini canlandıran Natalie Portman oyunculuk üzerine değil, hikayenin temeli üzerine çalıştılar. İkili Cezayir Devrimi, Amerikan radikalleri, eski İsrail başbakanı Menahem Begin ve Barut Komplosu olayı hakkında pek çok kitap okudular ve belgesel izlediler. Çünkü oynadıkları karakterler, tarihsel bir sürecin sonunda doğmuş karakterlerdi.

Çekimler için izin almak bir yıla yakın sürdü:

V For Vendetta filminin çekimlerinin büyük bir bölümü Almanya’da kurulan bir stüdyoda çekildi, böylece maliyet düşürüldü. Fakat filmin en önemli sahnesi olan parlamento patlaması mutlaka İngiltere’de, gerçek sokakta çekilmeliydi. Londra’nın merkezinde bulunan ve Trafalgar Meydanından parlamento binasına kadar uzanan Downing Street’te çekim yapılması için yapımcılar 14 farklı İngiliz kurumu ile 9 ay boyunca pazarlık yaptılar. En sonunda gece 12 ile sabah 5 arasında çekim yapmak için üç günlük bir izin almayı başardılar. 

Efsane saç kesim sahnesi için tek bir şansları vardı:

Şüphesiz filmin en etkileyici sahnelerinden bir tanesi de Natalie Portman tarafından canlandırılan Evey karakterinin saçının kesildiği sahnedir. Bu sahnede gerçekten de Natalie Portman’ın saçları kesiliyor. Bu nedenle de sahneyi tek seferde çekmek zorundaydılar. Portman yıllar sonra verdiği bir röportajda bu sahnenin filmin en zor sahnesi olduğunu, çok gerildiğini ama bu sahne sayesinde izleyici için daha tanınır bir oyuncu haline geldiğini söyledi.

V dominolarını dizmek yüzlerce saat sürdü:

V For Vendetta filminin diğer ikonik sahnelerinden bir tanesi de V’nin bir taşa dokunarak domino etkisi yarattığı ve kocaman bir V şeklinin ortaya çıktığı sahnedir. Bu sahne de gerçek. Domino taşlarını V şeklinde dizmek için 4 profesyonel domino sanatçısı 200 saatten fazla çalıştılar. Görselin yaratılması için tam 22 bin adet domino taşı kullanıldı. Elbette bu sahnenin çekimi için de tek bir şansları vardı, neyse ki başarılı oldular. 

Aslında filmin 5 Kasım’da vizyona girmesi gerekiyordu:

Bugün bir ikon haline gelen V maskesindeki yüz aslında Guy Fawkes olarak bilinen bir İngiliz askerdir. Kendisi, 5 Kasım 1605 tarihindeki muhafazakar baskıcı kralı devirmek için planlanan Barut Komplosu’nda İngiltere Parlamento Binası’nı patlamakla görevliydi. Fakat tam da patlamayı gerçekleştireceği sırada parlamentonun mahzeninde patlayıcılarla birlikte yakalandı ve 31 Ocak 1606 günü İngiltere tarihinin en büyük vatan haini ilan edilerek idam edildi.

İşte 5 Kasım V For Vendetta filmi için bu yüzden önemlidir. Zaten filmin fragmanında “Hatırla, 5 Kasım’ı hatırla!” denmektedir. Fakat filmin post prodüksiyon süreci planlanandan daha uzun sürdüğü için film çok daha geç vizyona girdi. Yine de bu gecikmenin hiçbir olumsuz etkisi olmadı ve V For Vendetta ilk birkaç günde 27 milyon dolar hasılat yaptı. 

Maskesi, hikayesi ve müzikleriyle izleyenleri büyüleyen V For Vendetta filminin kamera arkası hakkındaki ilginç bilgilerden bazılarını anlattık. V For Vendetta filmini seviyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir