Microsoft, Yeni Nesil Fiber Kablo Üreten Şirketi Satın Aldı
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Microsoft, Yeni Nesil Fiber Kablo Üreten Şirketi Satın Aldı

0

 Microsoft, Bulut Sistemlerinde Çığır Açabilecek Lumenisity’i Satın Aldı: Yeni Kablo Teknolojisi Fiber’den 40 Kat Daha Hızlı

Microsoft, bugün yaptığı bir açıklamada Birleşik Krallık merkezli fiber optik kablo üreticisi Lumenisity’i satın aldığını açıkladı. Bu şirket, standart fiber optik kablolardan 40 kat daha performanslı kablolar üretmesiyle biliniyor.

Genellikle Windows güncellemeleri ve Xbox tarafındaki satın alımlarıyla gündem olan Microsoft, aynı zamanda onlarca farklı projeye de yatırım yapıyor ve geliştiriyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde şirketin bir “Süper Uygulama” geliştirdiği ortaya çıkmıştı.

Bugün ise Microsoft, Birleşik Krallık merkezli fiber optik kablo şirketi Lumenisity’i satın aldığını açıkladı. Bu şirket, internet dünyasında yeni bir çağ açacağına inanılan özel bir kablo türünün şu anlık tek üreticisi olmasıyla dikkat çekiyor.

Peki nedir bu özel kablo?

Oyuk Merkezli Fiber Kablo (Hollow Core Fiber) ya da kısaca HCF olarak adlandırılan bu kablolar, basitçe anlatmamız gerekirse eski tip uydu antenlerinde kullanılan koaksiyel kablolarla bildiğimiz fiber kabloların bir birleşimi. Aslında yeni bir teknoloji olmayan HCF kablolar, basit bir fizik prensibine dayanıyor, “Işık, havada camda olduğundan daha hızlı hareket eder”.

Dışı yalıtkan bir maddeyle kaplı içi boş fiber cam tüplerden oluşan bu kablo sistemini geliştiren Lumenisity, açıklamadığı bazı teknolojiler sayesinde HCF kablolardan, standart fiber optik kablolara kıyasla 40 kat daha fazla performans elde edebiliyor. Standart kablolar saniyede 10 GBPS taşıyabilirken HCF kablolar ise 400 GBPS taşıyabiliyor. Ayrıca HCF kablolar verileri standart fiber kablolara kıyasla %50 daha hızlı veri taşıyabiliyor.

Peki Microsoft bu teknolojiyi neden istiyor?

Pek çok kullanıcı bilmese ve kullanmasa da Microsoft, dünyanın en büyük bulut sistemlerinden birisi olan Azure sistemlerine sahip. Microsoft’un verdiği bilgilere göre dünyanın en büyük 500 şirketinin %95’i Azure sistemlerini kullanıyor. Bu şirketlerin arasında teknoloji, otomotiv, borsa ve sağlık alanlarında önemli şirketlerin olması da Azure sistemini aslında siz fark etmesiniz de hayati önemli kılıyor.

Microsoft, Lumenisity şirketini de bu HCF kabloları Azure sistemlerinde kullanmak için istiyor. Daha az gecikmeye sahip ve daha fazla veri taşıyabilen kablolar sayesinde şirketin Azure sistemleri çok daha hızlı ve stabil çalışacak. Bu da diğer şirketlerin iş akışını kolaylaştıracak.

HCF kablolar şimdilik sadece kurumsal kullanıma uygun olarak tasarlansa da Microsoft’un da desteğiyle Lumenisity, çok yakında bu kabloları bireysel kullanıcılar için de geliştirmeye başlayabilir.

 

Kaynak: https://www.techspot.com/news/96929-microsoft-acquires-lumenisity-bring-hollow-core-fiber-tech.html

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir