Microsoft, Not Defteri’ne bile üretken yapay zeka özellikleri ekliyor
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Microsoft, Not Defteri’ne bile üretken yapay zeka özellikleri ekliyor

0

Microsoft’un Windows 11’in hemen her köşesini yapay zeka ile doldurma çabalarından, görünüşe bakılırsa Not Defteri uygulaması da kurtulamayacak.

Microsoft, mümkün olduğu kadar fazla uygulama ve hizmete sağladığı destekle üretken yapay zeka için hazır olduğunu açıkça belirtiyor. Hatta, Microsoft’un en eski uygulamalarından biri olan Notepad (Not Defteri) bile artık yapay zeka etkisinden kurtulamayacak gibi görünüyor.

Tanınmış Windows kod meraklısı “PhantomOcean3”, X hesabında Notepad’in Windows 11 sürümünün 11.2312.17.0 sürüm numaralı yeni test sürümünün ekran görüntüsünü yayınladı. Bu ekran görüntüsünde, “Yeniden Yaz”, “Kısalt”, “Uzat”, “Tonu değiştir” ve “Biçimi değiştir” gibi seçenekler içeren, “Ortak Yazar” adı verilen yeni bir menü seçimi gözüküyor.

Bu seçeneklerden ulaşılabilecek en bariz sonuç, Microsoft’un Notepad uygulamasında bazı değişiklikler yaparak, kullanıcıların yazı yazmalarına “yardımcı olmak” için bazı yapay zeka özellikleri sunmayı planladığı. “PhantomOcean3” daha sonraki bir gönderisinde “Cowriter”ın henüz çalışmadığını belirtti. Bu özelliğin yakın gelecekte Windows Insider Programı üyelerinin test etmesi için açılması bekleniyor.

Microsoft, Eylül 2023’te Paint uygulamasının Windows 11 sürümüne Cocreator adı verilen bir AI sanat oluşturma yeteneği ekledi. Bu özellik, Paint uygulamasının tanımladığınız bir şeyi üretmesi için birkaç metin istemi yazabildiğiniz, Bing Image Creator’a benzeyen bir özellik olarak tanımlanabilir. OpenAI’nin DALL-E AI modelini temel alan Cocreator özelliği, Kasım 2023’te tüm Windows 11 Paint kullanıcılarının kullanımına sunuldu.Paint üzerinde Cocreator’ın kullanıma sunulma sürecine bakıldığında, Microsoft’un, Windows Insider Programı kullanıcılarının Windows 11 için Notepad’de Cowriter özelliğine erişmeleri için bir bekleme listesi oluşturacağı tahmin edilebilir. Yine de, sadeliği ve minimal kullanıcı arayüzünü seven Notepad hayranlarının, Microsoft’un bu AI yazma özelliğini eklemesine nasıl tepki vereceğini zaman gösterecek.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir