Klavye nasıl temizlenir? İşte başvurabileceğiniz en pratik yöntem
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Klavye nasıl temizlenir? İşte başvurabileceğiniz en pratik yöntem

0

 

Basınçlı hava kullanmak gibi bir şansa ya da bir temizlik kitine sahip değilseniz, dizüstü bilgisayar klavyesini nasıl temizleyebilirsiniz? İşte bunun için başvurabileceğiniz çok pratik bir yöntem.

Muhtemelen siz de, klavyesinin çok sık ve çok fazla kirlenmesinden şikayetçi olan büyük insan güruhunun bir parçasısınız. Günlük çalışmalarımızdan seyahat sırasında karşılaşılan tozlara ve hatta yakınında yenilen yemeklerin kırıntılarına kadar her türlü kalıntı ile klavyelerimizin tuşlarının arası doluyor. Eğer elinizde bir klavye temizleme kiti veya hava kompresörü varsa, bu kirlerle başa çıkmak çok zor olmuyor. Ancak eğer böyle bir imkana sahip değilseniz, klavyenizi hızlı ve kolay bir şekilde temizlemek için birkaç ipucu verebiliriz.

Özellikle dizüstü bilgisayarlarda, basınçlı hava olmadığında klavye tuşlarının aralarını temizlemek için internet üzerinde genellikle iki yöntem önerilir: Bunların biri eski bir diş fırçası kullanmayı, diğeri ise makyaj fırçası gibi küçük, yumuşak bir fırçayı içeriyor. Bir makyaj fırçasına herkes sahip olmayabilir ancak eski bir diş fırçası bulmak muhtemelen zor olmayacaktır.Diş fırçasını ıslattığınızda klavyeye zarar verebileceğinden endişeleniyorsanız, kırıntı ve kir gibi çoğu katı kalıntının kuru fırça ile kolayca temizlenebileceğini söyleyelim. Ancak zorlu bir leke ile karşılaşırsanız fırçayı biraz ıslatmanız gerekebilir.

Yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınızı kapatmak ve şarj cihazının bağlantısını kesmek. Ayrıca kirleri üzerine süpürebileceğiniz bir kağıt havluyu da yanınızda tutmanızda fayda var. Ne yazık ki diş fırçasını rastgele ve hızlı bir şekilde klavyenin üzerinde gezdirmeniz yeterli olmayacak ve fırçayı, kılları gergin olacak ve ucu her tuşun etrafındaki küçük boşluklara girecek şekilde ayarlayarak sıra sıra ilerlemeniz gerekiyor. Bu işlem beklediğiniz kadar hızlı olmayabilir, ancak çok daha zor olan bazı diğer yöntemlere göre daha hızlı ve kolay bir şekilde klavyenizi temizleyecektir. Kırıntı ve kirleri fırça ile klavyenin bir kenarına topladıktan sonra da hızlı bir şekilde kalıntıların büyük bir kısmını kağıt havlunun üzerine dökebilirsiniz.

Ancak bazı lekeler biraz daha inatçıdır ve klavyenizde kalacaktır.

 
Bunlar için diş fırçasını çok az ıslatarak (birkaç damla su yeterli olacaktır) nemli diş fırçası ile aynı işlemi tekrar etmeniz gerekiyor. Bu işlem sırasında fırçayı birkaç kez kağıt havlu ile temizlemeniz gerekebilir. Eğer tüm işlem tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı açtığınızda klavyenizin arka ışığı daha fazla kir olduğunu gösterirse, son kalan parçaları kuru fırça ile süpürebilirsiniz.Bu işlem basınçlı hava kullanmaya göre daha uzun sürebilir, ancak klavyenizi temiz tutmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, eğer bu işlemi düzenli bir şekilde uygularsanız, çok daha az kalıntı ve kir biriken klavyenin çok daha hızlı ve kolay bir şekilde temizlendiğini göreceksiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir