Microsoft Edge, bloat’ı sormadan yüklüyor ve nedenini çözemiyoruz
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Microsoft Edge, bloat’ı sormadan yüklüyor ve nedenini çözemiyoruz

0

Gizlice yüklenen Google Dokümanlar uzantısının gizemi

Microsoft Edge kullanıyorsanız, tarayıcının bir uzantıyı otomatik olarak yüklediğini ve aslında bunu bilmeden zaten sahip olabileceğinizi unutmayın.

Ghacks’in bildirdiği gibi, bu Google Dokümanlar Çevrimdışı uzantısında oluyor, bu nedenle bunun aniden Edge kurulumunuzun bir parçası olduğunu fark ederseniz, şimdi nedenini biliyorsunuz.

Microsoft, Edge 114.0.1823.58’in (iki hafta önce gerçekleşen) piyasaya sürülmesinden bu yana, adından da anlaşılacağı gibi Google’ın web tabanlı office araçları, Dokümanlar, E – Tablolar ve Slaytlarla çevrimdışı çalışmanıza olanak tanıyan Google Dokümanlar Çevrimdışı uzantısını yüklüyor.

Değişiklik hala kullanıma sunulma sürecinde olduğundan, bu sürümü (veya daha yenisini) çalıştıran herkes henüz sahip olmayacak, ancak tüm kullanıcılar için gelecek.

Uyarı, yüklendiğinde uzantının varsayılan olarak etkin olmamasıdır, bu nedenle arka planda hiçbir şey yapmadan oturuyor.

Microsoft şunları not eder:

 
“Google Dokümanlar Çevrimdışı uzantısı önceden yüklenecek ve Microsoft Edge kullanıcıları için varsayılan olarak devre dışı bırakılacaktır.”

Ancak şirket şunları ekliyor: “Bir kullanıcı Google Dokümanlar’a gittiğinde uzantı otomatik olarak etkinleştirilecek.”

Bu nedenle, Google Dokümanlar sitesini ziyaret ettiğinizde uzantı açık olacaktır.
Analiz: Bu kesinlikle biraz kafa karıştırıcı

Burada neler oluyor? Her ne sebeple olursa olsun Microsoft, Google’ın çevrimiçi üretkenlik uygulamalarını kullanmaları durumunda Edge kullanıcılarının bu özel uzantıyı kullanıma sunmaktan yararlanacağına karar verdi. Bunun bir Microsoft hizmetinde olmasını bekleyebileceğinizi, ancak bir Google hizmetinde olmasını beklemeyeceğinizi düşünürsek, bu biraz garip bir şey.

Gerçekten şaşırtıcı olan şey, bunun Edge kullanıcıları hiç bilgilendirilmeden tarayıcılara gelmesidir. Evet, özellik (buna böyle diyebilirseniz) Edge kararlı sürümünün sürüm notlarında belgelenmiştir, ancak bunları gerçekten kim okuyor? Çok fazla insan yok.

Microsoft, bu sürüm notlarında bunun “kontrollü bir özellik sunumu” olduğunu ve henüz sahip değilseniz, sunum devam ederken tekrar kontrol edin. Uzantıyı istemediğinizden bahsetmiyorsunuz, Google Dokümanlar uzantısının otomatik olarak yüklenmesini engellemek için politikaların nasıl kullanılacağına ilişkin yöneticilere (işletme ortamında) bir not için aklınızda bulundurun. Ancak bu, günlük kullanıcılar için yardımcı olmuyor.

Bu, Edge’in Kanarya (en eski test) sürümünde, birkaç hafta önce Twitter’da keskin Kenar gözlemcisi Leopeva64 tarafından fark edildiği gibi, Chrome’da varsayılan bir uzantı olduğunu gözlemleyen, bu nedenle Microsoft’un Chromium’dan çektiği bir şey olabilir (motor hem Chrome’a hem de Edge’e güç verir).

Durum ne olursa olsun, çok garip bir karar gibi görünüyor. Bazıları bunun o kadar da kötü olmadığını düşünebilir, çünkü Google Dokümanlar’ı kullanmazsanız uzantı hiçbir şey yapmaz, ancak yine de arka planda oturan gereksiz bir şeydir. Edge’in şişmeye başlamasıyla ilgili bazı çevrelerde son zamanlarda ortaya çıkan endişelerle, Microsoft’un bu tür gizli kurulum davranışlarından her ne pahasına olursa olsun kaçınmaya istekli olacağını düşünürdünüz(testteki başka yerlerdeki hareketler bunun gerçekten böyle olduğunu gösteriyor). Sonuç olarak, o zaman, bu en azından söylemek gerekirse şaşırtıcı bir hareket.

Uzantıyı kaldırmak mı yoksa elinizde olup olmadığını kontrol etmek mi istiyorsunuz? Edge’deki (sağ üst) üç nokta simgesine tıklayın ve ardından ‘Uzantılar’ı, ardından’ Uzantıları Yönet’i tıklayın ve listeyi kontrol edin-eğer oradaysa, bunu yapmak için ‘Kaldır‘ı tıklayabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir