Microsoft, Tüm Edge Tarayıcısını Ortak Çalışma Alanına Dönüştüren Özelliğini Duyurdu: Workspaces
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Microsoft, Tüm Edge Tarayıcısını Ortak Çalışma Alanına Dönüştüren Özelliğini Duyurdu: Workspaces

0

Microsoft, internet tarayıcısı Edge’de yeni bir özelliği test etmeye başladı. “Workspaces” olarak isimlendirilen bu özellik, kullanıcıların bir veya birden çok sekmeyi başka kullanıcılarla paylaşıp, bunları ortak olarak görüntülemelerini sağlayacak.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Chromium tabanlı internet tarayıcısı Edge ile ilgili çok önemli bir hamle yaptı. Uygulamaya önizleme sürümünde yeni bir özellik ekleyen şirket, bu özellik ile kullanıcıların Edge sayfalarını başka kullanıcılarla paylaşmalarına olanak tanıdı. Gelin hep birlikte bu hayat kolaylaştıran özelliğin detaylarına yakından bakalım.

Microsoft’un Workspaces (Çalışma Alanları) olarak isimlendirdiği yeni özellik, bir ya da bir grup sekmenin derlenmesine, sonra da bunların başka bir kullanıcı ile paylaşılmasını sağlıyor. Kullanıcılar, Edge’in vereceği bir bağlantıyı diğer bir kullanıcı ile paylaşması halinde, o kullanıcı da aynı sekmeleri görüntüleyip, üzerinde işlemler yapabilecek. Bunların tamamı gerçek zamanlı olacak.

Kolay bir kullanım imkanına sahip olacak

Microsoft Edge

Yukarıdaki ekran görüntüsünde, Edge’in yeni özelliğini görüyorsunuz. Ekranın sol üst kısmına eklenecek yeni bir buton, bu özelliğin çalışmasını sağlayacak. “Yeni oluştur” seçeneğini tıklayan kullanıcı, daha sonra bu seçeneğe bir başlık atayacak ve renk belirleyecek. Böylelikle çalışma alanı oluşturulmuş olacak.

Edge workspaces özellikleri

Kullanıcı, bir sonraki aşamada ise hangi bağlantı veya bağlantıları ortak olarak kullanacağını belirleyecek. Bu işlem tamamlandıktan sonra ekranın sağ üst tarafındaki “Davet Et” seçeneğine tıklayan kullanıcı, Edge’in verdiği bağlantıyı arkadaşlarıyla paylaşacak. Bu işlem tamamlandığında, ortak çalışma alanı tüm kullanıcılara açılmış olacak.

Microsoft Edge yeni özellik

Microsoft’un açıklamalarına göre bu özellik, kullanıcı gizliliğini korumaya devam ediyor. Bu bağlamda; şifre ve indirmeler, koleksiyonlar ve tanımlama bilgileri gibi hassas içerikler, diğer kullanıcıların eline geçmeyecek. Ayrıca e-posta gibi hassas içeriklerin barınacağı internet siteleri, bu özellik kapsamında paylaşılamayacak. 

Peki bu özellik ne işe yarayacak?

İş ya da okul arkadaşlarınızla ortak bir projede çalıştığınızı varsayalım. Bu özellik, aynı web sayfası üzerinden tüm ekip arkadaşlarının aynı anda çalışabilmesini mümkün kılacak. Bunu Teams ya da Zoom’un ekran paylaşımı özelliğinden ayıran en büyük özellik, tarayıcıyı görüntüleyen kullanıcıların üzerinde işlem de gerçekleştirebiliyor olması.

Eğer siz de Edge’in Workspaces özelliğini deneyimlemek isterseniz, buradaki bağlantıyı kullanarak erken erişim için talep oluşturabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir