Microsoft, DirectX 12 özelliği ile GPU’ların hakkını verecek!
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Microsoft, DirectX 12 özelliği ile GPU’ların hakkını verecek!

0

Microsoft, DirectX 12 Agility SDK’nın en son sürümünüyle birlikte modern GPU’ların tam potansiyelini kullanacak özelliğini tanıttı.


Microsoft, DirectX Agility SDK’nın son sürümünü yayınladı ve bu, oyun geliştirme dünyasında yeni ve heyecan verici özellikler getiriyor. Agility SDK 1.613.0‘nın en dikkat çekici yeniliği, “Work Graphs” adı verilen ve geliştiricilere adanmış GPU’ların tam potansiyelini kullanma imkanı sunan, keskin bir API.

Microsoft yeni DirectX 12 SDK özelliği Work Graphs’i tanıttı


Work Graphs, sadece mevcut bir modelin yükseltilmiş bir sürümü değil, oyunlardaki 3D grafiklerle yapılan işlemleri tümüyle yeni bir şekilde yapmayı mümkün kılan tamamen yeni bir yaklaşım.


Bu API, daha verimli, esnek ve yaratıcı bir geliştirme ortamı sağlıyor ve yazılım mühendislerine, GPU iş yüklerini ana CPU’ya bağlı kalmadan anında oluşturup planlama yeteneği veriyor. Work Graphs, daha yüksek performans seviyeleri, düşük gecikme süreleri ve oyunla ilgili çeşitli programlama görevleri için daha büyük ölçeklenebilirlik sağlayabiliyor.

Microsoft’a göre, bu teknoloji, özellikle eski CPU‘lara sahip PC oyun sistemlerine yeni bir yaşam verebilir ve performans yükünü daha kolay değiştirilebilen ve yükseltilebilen GPU’lara kaydırabilir.

 
Agility SDK 1.613.0 ayrıca, daha verimli bir gölgeleme programlama ortamı sağlayan Shader Model 6.8 ve modern GPU’ların tartışmalı yeniden boyutlandırılabilir BAR özelliğinin verimliliğini artıran GPU Upload Heaps gibi ek özellikler de içeriyor.

Work Graphs desteği, Nvidia (RTX 30, RTX 40) ve AMD (RX 7000) GPU’larında da mevcut. Sizce Microsoft’un bu yenilikleri, özellikle eski donanımlı sistemlerde, oyun deneyimini iyileştirebilir mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir