Hepsini toplasan bir Chrome etmez: En popüler tarayıcılar belli oldu!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Hepsini toplasan bir Chrome etmez: En popüler tarayıcılar belli oldu!

0

Türkiye ve dünya genelinde en çok kullanılan tarayıcılar belli oldu. İşte en popüler web tarayıcıları sıralaması!

Son yıllarda web tarayıcıları arasındaki rekabet önemli seviyede arttı. Bu rekabeti, yapay zeka destekli özellikler oldukça hızlandırdı. Tabii haliyle bu da en popüler tarayıcılar sıralamasında büyük değişiklikler yaratmayı başardı.

Son olarak teknoloji alanı ile ilgili veriler toplayan Statcounter, Temmuz 2023 itibariyle bilgisayar platformunda en popüler web tarayıcılarını sıraladı. Hem Türkiye hem de dünya geneli için paylaşılan listede Chrome, oldukça öne çıktı.

İşte en popüler web tarayıcıları!

Paylaşılan verilere göre web tarayıcıları arasından Chrome, dünya genelinde yüzde 63.33 oranında bir kullanım oranına sahip. Bu oran, hemen ardından onu takip eden Apple‘a ait Safari‘de ise yüzde 13.13 seviyesinde.

İşte en popüler web tarayıcıları!

Sıralamanın üçüncü sırasında ise demin sözünü ettiğimiz yapay zeka destekli özellikler konusunda önemli yenilikler ile adından söz ettiren Microsoft Edge yer aldı. Bu tarayıcı ise yüzde 10.76 oranında kullanıma sahip.

İşte dünya genelinde en popüler web tarayıcıları;

Sıra Tarayıcı Kullanım Oranı
1 Chrome Yüzde 63.33
2 Safari Yüzde 13.13
3 Edge Yüzde 10.76
4 Firefox Yüzde 5.96
5 Opera Yüzde 4.48
Diğer Yüzde 2.34

Ülkemiz için paylaşılan verilere de bakalım. Türkiye’de bilgisayarlarda kullanılan en popüler web tarayıcısının yüzde 75.6 kullanım oranı ile Chrome olduğunu görüyoruz. İkinci sırada ise yüzde 8.72 seviyesinde kullanıma sahip Edge yer alıyor.

İşte Türkiye’deki en popüler web tarayıcıları;

Sıra Tarayıcı Kullanım Oranı
1 Chrome Yüzde 75.6
2 Edge Yüzde 8.72
3 Opera Yüzde 5.97
4 Yandex Browser Yüzde 2.99
5 Safari Yüzde 2.81
Diğer Yüzde 3.92

Türkiye ile dünya geneli verilerini karşılaştırdığımızda, Yandex Browser’ı diğer ülkelere kıyasla daha yaygın şekilde kullandığımızı söyleyebiliriz. Zira dünya sıralamasında ilk 5’e giremeyen tarayıcı, Türkiye’de 4. sırada.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Hangi web tarayıcısını kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir