Meta, Microsoft ve Amazon’un Apple ve Google’a Rakip Olacak Açık Kaynaklı Harita Projesi “Overture” Hayata Geçti
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Meta, Microsoft ve Amazon’un Apple ve Google’a Rakip Olacak Açık Kaynaklı Harita Projesi “Overture” Hayata Geçti

0

Meta, Microsoft, Amazon ve TomTom şirketlerinin geçen yıl başlattığı harita projesi Overture’un ilk açık kaynaklı veri seti paylaşıldı. Üçüncü taraf geliştiriciler, Google ve Apple’a rakip olacak projeyle kendi ürünlerini oluşturabilecek.

Meta, Microsoft, Amazon ve haritalara yoğunlaşan TomTom isimli şirket, geçtiğimiz yıl birlikte çalışabilir harita ürünleri oluşturmak amacıyla Overture Maps Foundation’ı kurmuştu. Bu projenin, harita konusunda önde olan Google ve Apple’a rakip olunabileceğini göstermişti.

Dört şirket, bugün projeyle ilgili önemli bir adım attı. Grup, geliştiricilerin çok işine yarayacak ilk açık kaynaklı harita veri setini yayınladı.

Üçüncü taraf geliştiriciler, Apple ve Google’a bağlı kalmadan kendi ürünlerini oluşturabilecek

 

Bu veriler, üçüncü taraf geliştiricilerin kendi küresel haritalarını veya navigasyon ürünlerini oluşturmasına olanak tanırken onların Apple ve Google ile kafa kafaya gitmelerine olanak tanıyacak. Gelen açıklamalar, verilerin binalar, ulaşım ağları sınırların yanı sıra 59 milyondan fazla popüler yeri içerdiğini de gösteriyor.

Overture ayrıca, veri katmanlarını geliştiricilerin harita verilerini standart belgelenmiş bir şekilde alıp kullanabilmesi ve birlikte çalışılabilir olması için biçimlendirildiğini söylüyor. Bu bilgilerin de harita uygulaması veya benzer herhangi bir hizmet oluşturmak için kullanabileceği ekleniyor. Veri setine, Overture internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

Overture, verilerin kolayca erişilebilir olması, uygulama geliştirilmesine olanak tanıması nedeniyle oldukça önemli. Ayrıca düşük maliyetli olması da dikkat çeken bir konu. Şu anda geliştiriciler, Google Haritalar API’na erişmek için ödeme yapmak zorunda. Apple’da da benzer bir durum mevcut. Yani projeyle Google ve Apple’ın harita konusundaki hakimiyetini tehdit edilebileceğini söyleyebiliriz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir