Meta kendi işletim sistemini tanıttı! Microsoft bile kullanacak
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Meta kendi işletim sistemini tanıttı! Microsoft bile kullanacak

0

Meta, VR odaklı işletim sistemini Horizon OS olarak adlandırdı. Bu işletim sisteminin farklı şirketler tarafından kullanılacağı açıklandı.

Meta, sanal gerçeklik işletim sistemi ve donanım ortaklıklarıyla ilgili önemli duyurular yaptı. Şirket, VR cihazlar için geliştirilen işletim sisteminin Meta Horizon OS olarak adlandırılacağını açıkladı. Bu yazılımı Microsoft Xbox, Lenovo ve Asus gibi markalara sunacağını dile getirdi.

Xbox’tan ilham alan yeni Meta Quest geliyor


Meta; Asus, Lenovo ve Microsoft’un önümüzdeki dönemde Horizon OS uyumlu VR gözlükler tanıtacağını söyledi. Asus; Republic of Gamers (ROG) markası altında performansa dayalı ve oyun odaklı bir VR gözlüğü üretecek.


Daha önce Rift S için Meta ile ortaklık kuran Lenovo ise üretkenlik, öğrenme ve eğlence odaklı gözlüklere odaklanacak. Microsoft ise Meta ile iş birliğine giderek

“Xbox’tan ilham alan” özel bir Quest gözlüğü geliştirecek.


Bu hamle ile Meta, VR ekosistemini kendi Quest gözlüklerinin ötesine taşımış olacak. Bu da şirketin, Apple Vision Pro gibi VR/AR gözlükler ile baş etmesini sağlayacak. Google, Samsung ve Sony’nin de gelecekte Horizon OS kullanma ihtimali bulunuyor.

Meta ayrıca karma gerçeklik (XR) deneyimini geliştirmek için yatırımlarını artırdığını ifade etti. Gelişmekte olan VR uygulamaları için App Lab bölümü öne çıkaracağını söyledi. Quest 3 gibi yeni nesil gözlüklerde AR işlevselliğini geliştirmek istiyor.

 
Meta CTO’su Andrew Bosworth; Quest’in ötesinde farklı kullanımlar için özelleştirilmiş VR/AR varyantları sunacaklarını söyledi. Örneğin Meta, fitness odaklı bir gözlük ile bu pazara da yönelebilecek.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir