Genetik Kalp Hastalıklarına Karşı DNA Tedavisi Geliyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Genetik Kalp Hastalıklarına Karşı DNA Tedavisi Geliyor!

0

Genetik Kalp Rahatsızlıklarına Karşı Gen Tedavisi Geliştiriliyor: Binlerce İnsanın Hayatı Kurtarılabilir!

Bilim insanları genetik kalp rahatsızlıklarına karşı bir gen tedavisi geliştireceklerini açıkladı. Milyonlarca dolar toplayan proje kapsamında yapılan hayvanlı testlerin başarılı olduğu belirtildi.

Birçok farklı faktör sonucunda ortaya çıkabilen kalp rahatsızlıkları, her yıl dünya çapında milyonlarca insanın ölümüne yol açıyor. Durum böyle olunca bilim insanları, bu tarz hastalıklar teşhisine, tedavisine ve engellenmesine yönelik araştırmalar yürütüyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde ölümcül kalp sorunlarını engelleyebilecek bir yapay zekâ geliştirilmişti. 

Şimdi ise genetik kalp rahatsızlıklarına yönelik oldukça önemli bir adım atılacağı açıklandı. Buna göre bilim insanları, bu tarz hastalıklara yönelik DNA tedavisi geliştirecek. Dünyada bir ilk olan bu yöntemin, kardiyovesküler alanda bir devrim yaratması ve ileride birçok insanın hayatını kurtarması bekleniyor. 

Hayvanlı denemeler başarılı oldu, beş yıl içinde klinik testlerin başlaması bekleniyor

Euronews tarafından paylaşılan habere göre bu yöntemde, DNA baştan yazılarak hatalı genler baskılanacak. İngiliz, Amerikalı ve Singapurlu araştırmacılar tarafından yürütülecek projenin İngiliz Kalp Vakfı’ndan 30 milyon sterlin hibe aldığı gelen haberler arasında yer aldı. Ayrıca, tedavinin hassas genetik tekniklerin yardımıyla geliştirileceği de belirtildi.

Cureheart ismi verilen projede şu an için umut verici sonuçların ortaya çıktığını da belirtmek gerek. Gelen haberlere göre teknik için hayvanlar üzerinde testler yürütüldü. Bu testlerin de başarılı sonuçlar verdiği ifade edildi.

Araştırmacılardan Hugh Watkins de açıklamalarında, “Önümüzdeki beş yılda klinik testlere başlayabileceğimiz bir gen tedavisi geliştirebileceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı ve bu gen düzenleme tedavisinin klinik testlerinin ne zaman başlayacağını belirtti. Watkins, ayrıca kardiyomiyopati gibi sorunların çok yaygın olduğuna da vurgu yaparak ani ölüm, kalp yetmezliği gibi sorunlara karşı endişeleri giderebilmeyi umduklarını aktardı.

Kalıtsal kalp kası rahatsızlıkları, her yıl milyonlarca insanı etkiliyor. Hatta yapılan araştırmalar yalnızca Birleşik Krallık’ta 260.000 kişinin ani ölüme neden olabilecek durumlara sahip olduğu aktarılıyor. Bu tarz hastalıklar, insanların genç veya yaşlı fark etmeden herhangi bir yaşta ölümüne yol açabiliyor. Lise çağında bir sporcunun kalp krizinden hayatını kaybetmesi gibi durumlar bunun en iyi örneği olabilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir