Mercedes, diğerlerinden daha ucuz bir elektrikli G-Serisi SUV modeli geliştiriyor
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Mercedes, diğerlerinden daha ucuz bir elektrikli G-Serisi SUV modeli geliştiriyor

0

Mercedes-Benz, G-Serisinin mevcut modellerine alternatif olacak, daha bütçe dostu bir elektrikli model geliştiriyor. Ancak bu modele çok yakında sahip olabileceğinizi düşünmeyin.

Mercedes-Benz, merakla beklenen tamamen elektrikli G-Serisi SUV’una daha bütçe dostu bir kardeş geliştiriyor. Elektrikli araç, ikonik G-Wagon’un daha küçük ve daha ucuz bir versiyonu olacak. CEO Ola Kallenius, bu aracın elektrikli G-Serisi’ndeki diğer modellerden çok daha kompakt olacağını ve “sürüşünün eğlenceli” olacağını söyledi.

Bu model, ilk olarak IAA Mobility 2021’de tanıtılan G-Serisi EQG konseptinin bir benzeri. Alman Automobilwoche gazetesi, şirketin birkaç yıldır daha küçük, tamamen elektrikli bir G-Wagon planladığını, bu modelin “g-Serisi” olarak adlandırılabileceğini ve küçük g harfi kullanılabileceğini ileri sürdü. Kallenius CNBC’ye yaptığı açıklamada aracı “büyük G’nin kızı ya da oğlu” olarak gördüğünü söyledi.

Ayrıntılar çok az, ancak araç tamamen elektrikli bir güç aktarma sistemine dayanacak ve özellikle Kallenius’un sürüşünün eğlenceli olacağına dair güvencesiyle dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olmasını bekleyebiliriz. Daha ucuz bir G-Serisi araç vaadine gelince, yeni bir Mercedes G-Serisi SUV 140.000 dolardan başlıyor, bu nedenle bundan daha düşük bir fiyat noktasına ulaşmak zor değil. Bununla birlikte, şirket aracın kitlesel pazarda benimsenmesini istiyorsa, 100 bin ila 120 bin dolar aralığında bir fiyat etiketi de pek işe yaramayacaktır.

Aracın güç aktarma sistemi muhtemelen Mercedes’in geliştirmekte olduğu tescilli bir batarya teknolojisi olan MB.EA platformuna dayanıyor. Bu platformun 2025 yılına kadar araçlarda yer alması beklenmiyor; bu da daha küçük ve daha ucuz G-Serisi EV’nin en erken 2026 yılında piyasaya sürülebileceğini gösteriyor.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir