IBM, Binlerce Pozisyonu Yapay Zekâ ile Değiştirmeyi Planlıyor: İşe Alımlar Durdurulacak
  1. Ana Sayfa
  2. Yapay zeka

IBM, Binlerce Pozisyonu Yapay Zekâ ile Değiştirmeyi Planlıyor: İşe Alımlar Durdurulacak

0

 

IBM, binlerce pozisyonun işe alımların durdurulacağını açıkladı. Bu pozisyonların %30’una denk gelen 7800’lük kısmının yapay zekâyla değiştirilmesi planlanıyor.

Hızla gelişen yapay zekânın gelecekte insanlar tarafından yapılan işlerin yerini alabileceği bir süredir gündemdeydi. Bloomberg tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor da dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketlerinden IBM’in bu konuda hamleler yapmayı planladığını ortaya koydu.

Habere göre şirketin CEO’su Arvind Krishna, binlerce pozisyona işe alımların durdurulabileceğini belirtti. Şirket, yaklaşık 7800 pozisyonun yakın gelecekte yapay zekâyla doldurulabileceğini düşünüyor.

IBM CEO’su, 5 yıl içinde bu pozisyonların yapay zekâyla değiştirileceğini düşünüyor

Krishna, insan kaynakları gibi departmanlardaki işe alımların askıya alınacağını veya yavaşlatılacağını ifade etti. Bu, yaklaşık olarak 26 bin civarında müşteriyle ilişkisi olmayan çalışanın etkilenebileceğini gösterdi.

CEO, açıklamasının devamında ise yapay zekânın insanların yerini alması ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Beş yıllık süre içinde bu pozisyonların %30’unun yapay zekâ ve otomasyonla değiştirildiğini görebiliyorum.” Krishna belli pozisyonların tamamen otomasyonla dolacağına inandığını eklerken iş gücünü ve üretkenliği değerlendirme gibi bazı insan kaynakları alanlarının önümüzdeki 10 yıl içinde değişmesini beklemediğini de ekledi.

Diğer taraftan IBM, yazılım geliştirme ve müşteriyle ilişkili pozisyonlarda işe alımlara devam edeceğini de ekledi. Toplamda 260 bin civarı çalışana sahip olan şirket, ilk çeyrekte yaklaşık olarak 7000 yeni çalışanı işe aldı.

Yapay zekânın yakın gelecekte milyonlarca işin yerini alabileceği tahmin ediliyor

IBM’in bu planı, ChatGPT gibi üretken yapay zekâ modellerinin insanların yerini alabileceği endişelerinin ortasında geldi. Geçtiğimiz aylarda ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, yapay zekânın 300 milyon işi otomasyonla yapabileceğini tahmin etmişti. Bu da birçok pozisyondaki insan sayısının azaltılabileceğini veya yapay zekâ modelleriyle değiştirilebileceğini ortaya koymuştu.

Bununla birlikte yapay zekâ, insanları kovmak için de günah keçisi ilan edilmeye başlamıştı. Popüler depolama DropBox, geçtiğimiz hafta “yapay zekâ çağının ön saflarında” yer almak istediğini belirterek 500 çalışanını kovmuştu. DropBox CEO’su Drew Houston, bu işten çıkarmaların şirkette yeni bir yapay zekâ bölümü kurmalarını sağlayacağını söylemişti.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap