Hindistan, Güneş’i İlk Defa Uzaydan Gözlemleyecek Uydusunu Başarılı Bir Şekilde Fırlattı
 1. Anasayfa
 2. Uzay

Hindistan, Güneş’i İlk Defa Uzaydan Gözlemleyecek Uydusunu Başarılı Bir Şekilde Fırlattı

0

Sorunsuz geçen bir fırlatmanın ardından, görevin ana odağındaki Aditya-L1 aracının görev yerine ulaşması için birkaç ay beklememiz gerekecek.

Hindistan, yakın zamanda Ay’ın güney tarafına başarılı şekilde iniş yapabilen ilk ülke unvanını kazanmıştı. Uzay yarışında oldukça hızlı bir şekilde yol alan ülke, söz konusu Ay göreviyle Rusya gibi ülkelerin yine yakın zamanda yapamadığını yapmış oldu.

Başarılı Chandrayaan-3 (Ay görevinin ismi) görevinden sonra Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO), dikkatini Güneş’e yöneltmişti. Bu bağlamda Aditya-L1 görevi bir süredir ortalıkta söz konusuydu. Görevin ana odağı olacak gözlem aracı, 2 Eylül Cumartesi günü, TSİ 9:20’de başarılı şekilde fırlatıldı.

Fırlatmayı buradan izleyebilirsiniz:

Hedef alınan pozisyona ulaşması aşağı yukarı 4 ay sürecek.

Aditya-L1

Isro’nun belirttiğine göre Aditya, önce alçak dünya yörüngesine girecek. Daha sonra eliptik bir yörünge izleyerek kendisini Lagrange 1 noktasına (L1) itecek. Bu son nokta ile gezegenimiz arasında 1,5 milyon kilometre var. L1 noktasına ulaştığında Aditya isimli uzay aracı, önünde bir engel olmadan Güneş’i görebilecek.

İyi de bu görevin amacı ne?

Robert Lea

 

Aditya-L1 görevi, bilim insanlarının, güneş ışınımlarının yörüngedeki binlerce uydu üzerindeki etkisini daha geniş bir çerçevede öğrenmesini sağlayacak. Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonundan Rama Rao Nidamanuri, özellikle de alçak dünya yörüngesinde uydular bakımından çok kalabalık olduğunu söylüyor.

Göreve ismini veren Aditya, Sanskrit’te Güneş anlamına geliyor. Bu görev sayesinde Isro, Güneş’i ilk defa uzaydan izleyebilecek. Bu da Güneş fırtınaları gibi olayları gerçek zamanlı olarak gözlemleyebilecekleri anlamına geliyor. Ayrıca Güneş’in tüm ışınları gezegenimize ulaşmadığından belli başlı radyasyonlar, gezegendeki gözlem araçları tarafından yakalanmıyor. Aditya, uzayda olacağından bu ışınların da gözlemini gerçekleştirecek. Yani kabaca, Güneş’i gözlemleyecek.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Aditya ile hedefindeki L1 noktası arasında yaklaşık 1,5 milyon km var. Fakat bu mesafe aşıldığında temiz ve engellerden uzak bir Güneş görüntüsü kendisini bekliyor olacak.

 

Kaynak: https://www.independent.co.uk/space/aditya-sun-launch-today-space-mission-india-b2403693.html#post-1303346
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir