Google, Kaybolan Drive Dosyalarınızı Nasıl Geri Getirebileceğinizi Açıkladı
 1. Anasayfa
 2. Google Drive

Google, Kaybolan Drive Dosyalarınızı Nasıl Geri Getirebileceğinizi Açıkladı

0

Google Drive’dan kaybolan dosyaları geri getirmek için bir yöntem geliştirildi. Yüzde 100 çalışmayan yöntem, dosyalarını kaybeden kullanıcılar tarafından mutlaka denenmeli.

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın bulut tabanlı depolama hizmeti Google Drive, bir süredir önemli bir konu ile gündemde. Hizmetin masaüstü sürümünü kullanan bazı kullanıcılar, platforma yükledikleri dosyalara erişememeye başladılar. Durumun farkında olan Google, konuyla ilgili araştırma başlattı.

Konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan Google, Drive’da kaybolan içerikleri geri getirmeye yarayan bir yöntem açıkladı. Ancak bu yöntem de yüzde 100 kesinlikle çalışmıyor gibi görünüyor çünkü Google, sorun yaşamaya devam eden kullanıcıların, kendisiyle iletişime geçmesini sağlayacak bir yöntem daha sundu.

Google Drive’daki dosyalarınız kaybolduysa şu yöntemi deneyin

Google tarafından yapılan açıklamya göre dosyalarını kaybeden kullanıcılar, Drive’ın Mac ve PC için sunulan en güncel versiyonunu yüklemeleri gerekiyor. Bundan sonraki aşamada da kurtarma aracı çalıştırılmalı. Eğer verilerin kurtarılması başarılı olursa Google’a göre kaybolan veriler de geri gelecek. Google’ın açıklamasına göre bu araç ile kurtarılan tüm dosyalar, Google Drive’da yeni bir klasöre getirilecek.

Google, bu yöntemden sonuç almayan kullanıcıların, #DFD84 kodu ile geri bildirimde bulunması gerektiğini söyledi. Bu geri bildirim de yine Google Drive’a ait uygulama üzerinden gerçekleştirilecek.

Peki tam olarak ne oldu?

Google

Kullanıcı bildirimlerine göre Mayıs 2023 itibarıyla yüklenen veriler, bir anda ortadan kaybolmaya başladı. Ancak kullanıcılar da Google da bu sorunu şimdilerde fark etti.

Google’a göre senkronizasyon sorunu yaşanıyor

Google tarafından yapılan önceki açıklamaya göre kullanıcı belgelerinin yok olmasına neden olan hata, 84.0.0.0 ve 84.0.4.0 kodlu masaüstü uygulama sürümlerindeki senkronizasyon hatası.

drive

Bu arada; Google, daha önceki dönemlerde veri kaybeden kullanıcıların ne yapmamaları gerektiğini açıkladı. Google’a göre sorun çözülene kadar masaüstü uygulamadaki bağlantının kesilmemesi gerekiyor. Ayrıca Google Drive’daki klasörlerle oynamak, şu an için çok da mantıklı bir hareket değil. Tüm bunlara ek olarak, kullanıcıların, bilgisayarlarındaki şu klasörlere de müdahale etmemeleri gerekiyor. Ancak aşağıda konumlarını paylaştığımız klasörleri kopyalamak, sorun çözülene kadar kalan verilerin de silinmesini engelleyebilir.

 • Windows için: “Kullanıcı Adı”\AppData\Local\Google\DriveFS
 • macOS için: ~/Library/Application Support/Google/DriveFS 
 
Kaynak:https://support.google.com/drive/thread/245861992/drive-for-desktop-v84-0-0-0-84-0-4-0-sync-issue
 


 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir