Fatura Kabarmasın Diye Elektrikli Aletleri “Geceleri” Çalıştırmak Gerçekten Tasarruf Sağlar
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Fatura Kabarmasın Diye Elektrikli Aletleri “Geceleri” Çalıştırmak Gerçekten Tasarruf Sağlar

0

 

Elektriğe gelen zamlarla birlikte herkesin aklında tek soru: “Ne yapsak daha tasarruflu tüketim sağlarız?” Acaba gerçekten de bizim bir şeyler yapmamızla elektrik faturamıza yansıyan tutarı değiştirebilir miyiz?

Muhtemelen siz de saat 22.00’den sonra çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi çalıştırmaya özen gösterenlerdensiniz. Hatta dikkat ederseniz, komşularınızın evlerinden geç saatlerde çalışan makine sesleri gelir.

Peki kulaktan dolma elektrik tüketiminin faturamıza yansıyacak miktarının saatlere göre değiştiği bilgisi doğru mu? 22.00’den sonra çalıştırıp gecenin bir köründe asmaya kalktığımız çamaşırların zahmetine değiyor mu?

İddialara göre elektrik tüketim pauntlarının saatlere yansıyışı nasıl?

 • 06.00 – 17.00 saatleri arası tüketilen elektrik birim fiyatı: 1,37 TL
 • 17.00 – 22.00 arası tüketilen elektrik birim fiyatı: 2,15 TL
 • 22.00 – 06.00 arası tüketilen elektrik birim fiyatı 0,74 TL

Bu tabloya baktığımızda gerçekten de elektrik tüketim birim fiyatları arasında makinelerimizi 22.00’den sonra çalıştırmaya değer bir fark var.

Saatlere göre elektrik tasarrufu sağlamak istiyorsanız tarife değiştirmeniz gerekebilir.

elektrik sayaç

Türkiye’de elektrik için uygulanan tarifeler ikiye ayrılıyor: “çok zamanlı/üç zamanlı tarife” ve “tek zamanlı tarife”. Yukarıda verdiğimiz veriler, yalnızca “çok zamanlı tarife” için geçerli. Yani, eğer saatlere göre indirimli elektrik tarifesinden yararlanmak istiyorsanız, tarifenizi buna göre değiştirmeniz gerek.

Tek zamanlı tarife uygulamasında durum nasıl?

elektrik tasarruf tarife

Tek zamanlı tarifeye sahipseniz fiyatlar çok zamanlı tarife gibi saat dilimlerine göre farklılık göstermez ancak elektrik birim fiyatları üç zamanlı tarifeye göre daha düşüktür.

Dezavantajlarından biri ise, günlük 8kWh üzerinde elektrik tüketimi yaptıysanız elektrik birim fiyatı artar. Bu artış tarifesi, çok zamanlı tarife kullanıcılarında uygulanmaz.

Çok zamanlı/üç zamanlı tarifeye nasıl geçilir?

elektrik tasarrufu

Çok zamanlı tarifeye geçiş yapmak istiyorsanız elektrik satış şirketinin hizmet merkezine gidip yazılı bir şekilde tarife başvurusu yapabilirsiniz. 

Ayrıca, şehrinizdeki elektrik tedarikçileri müşterilerine online tarife değişikliği yapma kolaylığı tanıyor olabilir. İnternet sitelerine bakıp online tarife değişikliği olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir