Elektrikli otomobiller kaza masrafları ile korkutuyor!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Elektrikli otomobiller kaza masrafları ile korkutuyor!

0

 

Her geçen gün sayıları artıyor olsa da elektrikli otomobiller yedek parça ve tamir konusunda henüz yeterli seviyede değil.

Elektrikli arabalar ucuz yakıt ve işletme maliyetleriyle biliniyorlar. Bununla birlikte, elektrikli araçlar hâlâ nispeten yeni bir teknoloji olarak nitelendirilebilir. Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi, elektrikli otomobillerin de bazı temel sorunları mevcut. Bu sorunlar arasında daha maliyetli ve uzun tamir süreci belki de başta geliyor.
Elektrikli otomobiller daha yüksek tamir masraflarını getiriyor

Her geçen gün sayıları artıyor olsa da elektrikli otomobiller yedek parça ve tamir konusunda henüz içten yanmalı türevleri konusunda yeterli seviyede değil. ABD’li bir otomomobil tamir ve yedek parça şirketi olan olan Mitchell International tarafından yayınlanan bir rapor da bu durumu doğruluyor.


Yayınlanan rapora göre, elektrikli otomobillerin kaza sonrasında sigorta şirketlerine olan faturası diğer otomobillere göre daha yüksek. Raporda, elektrikli araçların tamir masraflarının içten yanmalı motora sahip modellere göre ABD’de 963 dolar, Kanada’da ise 1.328 dolar daha fazla olduğu belirtiliyor.

Bunun en büyük nedeni ile elektrikli araçların yedek parça ağlarının henüz gelişmemiş olması nedeniyle orijinal parçalara ihtiyaç duyması olarak gösterilebilir. Geleneksel güç ünitesine sahip araçların OEM parça ihtiyacı yüzde 66,5 olarak hesaplanırken, elektrikli modellerde ise bu oran yüzde 90,75’e çıkıyor.

 
Elektrikli araçlar aynı zamanda genel olarak daha düşük tamir edilebilir parça yüzdesiyle de henüz yeni bir teknoloji olduğunu kanıtlıyor. Geleneksel aktarma organına sahip otomobillerde tamir edilebilir parça oranı yüzde 19,2 olarak belirtilirken, elektrikli araçlarda ise bu oran yüzde 13,49’da kalıyor.

Elektrikli araçların sayısı ve kullanımı arttıkça bakım ve onarım maliyetlerinin ise ilerleyen dönemlerde düşeceğini öngörebiliriz. Peki siz elektrikli otomobiller ve yedek parça masrafı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir