Satıcılar İsyan Etti: Araç Satışlarına ‘6 Ay, 6.000 Kilometre’ Sınırı Mahkemelik Oluyor!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Satıcılar İsyan Etti: Araç Satışlarına ‘6 Ay, 6.000 Kilometre’ Sınırı Mahkemelik Oluyor!

0

Satıcılar İsyan Etti: Araç Satışlarına ‘6 Ay, 6.000 Kilometre’ Sınırı Mahkemelik Oluyor!

Geçtiğimiz gün Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni ikinci el otomobil satışı kısıtlamaları, bayilerden tepki topladı. Sektör temsilcileri, kararı yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından duyurulan ve bu hafta Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ikinci el araç satışındaki yeni kısıtlamalar, sektörde bazı isimlerin tepkisini topladı. Sıfır araçların satın alındıktan 6 ay geçmeden ya da 6000 kilometre aşılmadan satılmasını engelleyen yeni karar, Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle dava edilecek.

Söz konusu dava, Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) tarafından açılacak. Federasyonun Genel Başkanı Aydın Erkoç, konu hakkında yaptığı açıklamada kararda 70 bin motorlu araç satıcısının görmezden gelindiğini, sektörün görüşlerinin alınmadığını, kararın mevcut sorunların çözümüne etki etmeyeceğini öne sürdü ve Danıştay’a başvuracaklarını açıkladı.

“Satılan araçların sadece 5’te 1’i yetkili bayiler tarafından satılıyor”

Erkoç, Türkiye’de satılan araçların sadece 5’te 1’inin yetkili bayiler tarafından satıldığını belirtti ve yeni düzenlemenin kayıt dışı çalışanları nasıl engelleyeceğinin belli olmadığını paylaştı. Erkoç’un “Yaşanan sorunları, fiyatlardaki yükselişin nedenlerini hepimiz biliyoruz.” dediği açıklaması şu şekildeydi:

“Sektörde yaşanan ciddi sorunlar var. Önceki gün Sayın Bakanımız Nurettin Nebati, arz talep dengesini bozan, kayıt dışı ekonomi oluşmasına sebebiyet veren 100 bin mükellefin radara takıldığını açıkladı. Bizler de yetki belgesine sahip devlete vergisini ödeyen ve mesleği kurumsal çerçevede layıkıyla icra etmeye çalışan esnaflar olarak yıllardır kayıtlı olmayan, vergi ödemeden merdiven altı yöntemlerle araç alım satımı yapan kişilerin piyasa dengesini bozduğunu hatırlatarak bunun mücadelesini veriyoruz.”

“Satışların %80’i kayıt dışı”

“Bu yeni düzenleme ile bu kişiler nasıl engellenebilecek gibi sorular da önümüzde duruyor. Bununla birlikte sektör sorunlarıyla mücadele etmeye çalışan etik çerçevede işini yapan motorlu araç satıcıları günah keçisi ilan edilmeye çalışılıyor. Oysa ki halihazırda zaten bayilerden araç alamayan motorlu araç satıcıları bu konunun da tamamen dışında… Kayıt dışı çalışan ve araç alım satımını iş haline getiren kişiler için tedbir alınmalı. Türkiye’de yıllık yaklaşık olarak 750 bini sıfır, 8 milyon 250 bini ikinci el olmak üzere toplam 9 milyon araç satılıyor. Bugün ülke genelinde yapılan sıfır ve ikinci el araç satışlarının sadece 5’te 1’i bayi ve yetkili motorlu araç satıcıları tarafından gerçekleştiriliyor. Geri kalan beşte dörtlük kısmı ise kayıt dışı çalışan, bu işle alakası olmayan, fiyatların da yükselmesine neden olan bu kişilerce gerçekleştiriliyor.”

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir