Ekranınızda ne var ne yok aratabileceksiniz: Lens, Google Asistan’a geliyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Ekranınızda ne var ne yok aratabileceksiniz: Lens, Google Asistan’a geliyor!

0

 

Google Asistana ekranınızda bulunan unsurları aratabileceğiniz Lens özelliği entegre edildi. İşte detaylar…


Google Asistan, birçok Android kullanıcısının henüz tam olarak nasıl kullanıldığını bilmediği bir özellik. Binbir türlü marifeti bulunan Google Asistan’a gelmesi uzun süredir beklenen Google Lens özelliğinin de entegre edildiği güncellemenin küresel çapta yayınlanmaya başlandığı öğrenildi.

Google Lens’in tüm marifetleri Google Asistan’a eklenecek


Google, geride bıraktığımız Şubat ayında Google Asistan‘a bir güncelleme getireceğini belirtmişti. Bu güncellemeyle birlikte hali hazırdaki ‘Ekranımda Ne Var’ özelliği, ‘Arama Ekranı’ ile değiştirilecek. Google Lens tarafından desteklenen ‘Arama Ekranı‘ özelliğinin birçok nimeti bulunuyor.


Aslında Google Asistan’ın bir ‘Ekranımda ne var?’ özelliği mevcuttu. Ancak düne kadar bu özellik neden olduğu bilinmeyen bir şekilde her kullanıcının Asistanında yer almıyordu.

Birkaç Android kullanıcısının belirttiğine göre şirket, Şubat ayında duyurduğu Android telefonlar için Google Asistan’ın Lens destekli ‘Arama Ekranı’ özelliğini yayınlamaya başlamış. Bu özelliğin ‘Ekranımda ne var?’ özelliğinden farkı ise stabil olarak herkesin Asistanında bulunacak olması ve Google Lens yardımıyla ekranınızdaki aratabileceğiniz özel bir butonun olacak olması.

Google Lens destekli Arama Ekranı özelliği, mevcut ekranınızdaki unsurları Lens’in içerisindeki araçlarla birlikte kullanmanızı sağlıyor. Bu özelliklerin arasında görselden veya metinden çeviri, görselden metin kopyalama, ev ödevi, ekrandaki ürünün alışveriş sayfası ve harita konumları yer alıyor. Bütün bunlara Lens ile ayrıca erişebiliyordunuz. Ancak Google Asistan ile birlikte işlem çok daha kısa sürecek.

 

Zira Google Lens’i kullanmak için bildiğiniz gibi ya o an uygulamayı açıp kameranızı kullanmanız ya da bir ekran görüntüsü üzerinden arama yapmanız gerekiyordu. Yeni Google Asistan arama ekranı, en son Google beta uygulaması olan v14.31’i çalıştıran bazı Pixel cihazlarında yayınlandı. Tam sürüm olarak küresel çapta da yakın zamanda yayınlanması bekleniyor.

Binlerce akıllı cihazda kullanılabilen Google Asistanın televizyon ve benzeri diğer ürünlerde bu ‘Akıllı Ekran’ özelliğine sahip olup olmayacağı ise bilinmiyor.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir