Edge kullanıcıları dikkat: Girdiğiniz her sitenin ekran görüntüsü alınıyor!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Edge kullanıcıları dikkat: Girdiğiniz her sitenin ekran görüntüsü alınıyor!

0

 

 

Microsoft Edge tarayıcısına gelen yeni bir özellik, ziyaret ettiğiniz her sitenin ekran görüntünü kaydedecek. Peki sebebi ne?

Microsoft, Edge kullanıcılarından habersiz olarak test etmeye başladığı yeni özellik ile eleştiriliyor. Tarayıcıya gelen yeni bir özellik sayesinde girdiğiniz web sitelerinin otomatik olarak ekran görüntüleri alınacak. Çevrim dışı kaldığınız durumlarda ise bu ekran görüntülerine dayanarak web sitesi gösterilecek.

Edge, internetsiz kullanım için ekran görüntüsü kaydedecek


Microsoft Edge Dev ve Canary kanallarında test edilen yeni özellik, “Geçmiş için sitenin ekran görüntülerini kaydet” olarak adlandırılıyor. Etkinleştirildiğinde ise Edge, kullanıcının ziyaret ettiği her web sitesinin ekran görüntüsünü otomatik olarak alıyor ve cihazda saklıyor.


Ekran görüntüleri, kullanıcıların internet bağlantısı olmadan siteleri tekrar ziyaret etmelerine olanak tanıyacak. Ayrıca isterseniz tarama geçmişine bakarken sayfanın üzerine gelerek önizlemesini görmek mümkün olacak.

Edge içni bu özellik kullanıcılara tarayıcı geçmişinde gezinmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ancak isimlendirmesi ve açıklaması bazı gizlilik endişelerine neden olmuş durumda. Kullanıcının ziyaret ettiği her sayfanın ekran görüntüsünün alınması, gizlilik konusunda sorunlar yaratabilir.

Ancak Microsoft, ekran görüntülerinin yalnızca kullanıcının cihazında depolandığını ve Microsoft’un sunucularına gönderilmediğini ifade ediyor. Kullanıcılar bu özelliği etkinleştirme veya devre dışı bırakma konusunda da tam kontrole sahip olacak.

Şirket ayrıca ilerleyen süreçte belirli web sitelerin ekran görüntüsü programından çıkarılabileceğini söyledi.

 

Yeni özelliği test etmek isterseniz ilk olarak Canary veya Dev programına katılmanız gerekiyor. Ardından Edge’in Gizlilik ve Hizmetler altındaki ayarlarından bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir