Dünyanın İlk “Etik” Otonom Araç Yazılımı Geliştirildi: Trafikte Herkes İçin En Güvenli Seçeneği Belirleyecek
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Dünyanın İlk “Etik” Otonom Araç Yazılımı Geliştirildi: Trafikte Herkes İçin En Güvenli Seçeneği Belirleyecek

0

 

 

Münih Teknik Üniversitesindeki araştırmacılar, uzun süren çalışmalar sonucunda dünyanın ilk etik otonom araç yazılımını geliştirmeyi başardı.

Tesla sayesinde her geçen gün daha da dikkat çeken otonom araçlar, artık Mercedes-Benz, BMW, Audi ve daha pek çok otomobil üreticisinin de önemli projelerinden birisi oldu. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Tesla’nın 2016 yılında paylaşılan 3. seviye otonom sürüş teknolojisinin gösterildiği videonun sahte olduğu iddia edilmişti. Ayrıca Mercedes-Benz de dünyanın ilk 3. seviye otonom sürüş sistemini tanıtmıştı.

Tüm bu otonom araç yarışının tam ortasında Münih Teknik Üniversitendeki araştırmacılar, otonom araçların en büyük sorunlarından birini masaya yatırdı ve dünyanın ilk etik otonom araç yazılımını geliştirdi. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Trafikte bulunan herkesin güvenliği düşünülecek

Şu anda piyasaya bulunan pek çok otonom araçta güvenlik önceliği araç sahibindedir. Örnek vermemiz gerekirse dar bir yolda giderken yola bir yaya fırladığında otonom araç yayaya çarpmamaya çalışır ancak öncelikli amacı sürücünün güvenliği olduğu için yayayı kurtarmak için bile yoldan çıkmaz. Bu nedenle de AB otonom araç uzman komisyonu, şu anda piyasada bulunan tüm otonom araç yazılımlarının güncellenmesi gerektiğini savunuyor.

Öte yandan Münih Teknik Üniversitesindeki araştırmacılarsa AB komisyonunun ilk 20 önerisine harfiyen uyan, yolda kendi başına ilerlerken her türlü tehlikeyi hesaba katan ve sürücü güvenliğine ek olarak trafikteki diğer araçların ve yayaların da güvenliklerini eşit miktarda önemseyen bir otonom sürüş yazılımı geliştirdiklerini açıkladı. Yaklaşık 2.000 değişken senaryonun test edildiği yazılımın her seferinde tüm etmenlerin en az zarar göreceği şekilde müdahalede bulunduğu belirtiliyor.

Ayrıca bu yazılım ABD, Çin ve Avrupa’daki çoğu ülkenin kullarını yolda giderken öğreniyor ve uygun durumlara göre kendini adapte edebiliyor. Üstelik bu yazılım tamamen açık kaynak kodlu. Yani bu sistemi BMW, Mercedes-Benz ve hatta Tesla bile kendi sistemlerine entegre edebiliyor.

Tabii bu yazılım başlı başına bir otonom sürüş sistemi değil. Biz bu yazılımı daha çok otonom araçlar için hazırlanmış bir kural kitabı olarak nitelendirebiliriz. Projenin kaynak kodlarını incelemek isterseniz de burada bulunan bağlantı üzerinden projenin GitHub sayfasına ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak:https://www.nature.com/articles/s42256-022-00607-z
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir