Dolandırıcıları Engellemek İsteyen Instagram, “Gözden Geçir” Özelliğiyle Çapkınları İfşaladı, Sosyal Medya Yıkıldı
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Dolandırıcıları Engellemek İsteyen Instagram, “Gözden Geçir” Özelliğiyle Çapkınları İfşaladı, Sosyal Medya Yıkıldı

0

 

 

Sosyal medya uygulaması Instagram, dolandırıcılara karşı sessiz sedasız devreye aldığı yeni önlemle birlikte gündem oldu. Platformda peş peşe çok fazla istek gönderen kullanıcıların takip isteklerinde “Gözden Geçir” ve “Sil” seçenekleri yer alıyor.

Sosyal medyada her geçen gün başka bir dolandırıcılık çeşidi türerken, platformlar da kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için çeşitli hamleler yapıyor. Bu hamlelerden biri de Instagram’dan geldi. Kurunun yanında yanan yaş ise platformu çapkınlık için kullananlar oldu. 

Çok fazla DM ve takip isteği gönderen hesaplara “Gözden Geçir” butonu

Instagram uyarı

Instagram’da dolandırıcıların çok sık kullandıkları yöntemlerden biri, denk geldikleri herkese takip isteği gönderip kabul edenlerin hesaplarından bilgi çekmeye çalışmaktır. Ayrıca başka saldırılar da pek çok takipçiye istek göndermeyi içeriyor. Instagram da bu tür saldırılara karşı kullanıcılarını korumak istiyor. Bu amaçla yapılan güncellemede, çok sayıda istek gönderen ya da DM atan kullanıcıların isteklerinin yanında “Onayla” ve “Sil” seçeneklerinin yerini “Gözden Geçir” ve “Sil” seçenekleri almış durumda. 

Eski adıyla Twitter yeni adıyla X üzerinden paylaşım yapan pek çok kullanıcı, takip isteklerinde sık sık “Gözden geçir” ifadesine denk geldikleri takip listelerini paylaştı. Özelliği keşfeden kullanıcılar, tepkilerini sosyal medya üzerinden paylaştı. Genel olarak baktığımızda ise “Erkolar kapatıldı“, “Gülmekten uykum kaçtı” gibi paylaşımlar göze çarptı. 

Özelliği doğrulamak için yaptığımız testlerde de bizim gönderdiğimiz isteklerde “Onayla” ve “Sil” seçenekleri bulunduğunu gördük. Yani gerçekten de her kullanıcının “Gözden geçirilmesi” gerekmiyor. Instagram dolandırıcıları engellemek isterken çapkınlara zorluk çıkarmış gibi gözüküyor.

Öte yandan bazı kullanıcılar da çok aktif olarak Instagram kullanmayan kişilerde de bu uyarıların çıktığını belirterek, durumun ortak arkadaş vs olmamasından kaynaklanıyor olabileceğini ifade etti. 

tweet

tweet

tweet

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir