Deepfake Görüntülerle “Yönetici” Gibi Davranan Dolandırıcılar, Bir Şirketten 25,6 Milyon Dolar Çaldı
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

Deepfake Görüntülerle “Yönetici” Gibi Davranan Dolandırıcılar, Bir Şirketten 25,6 Milyon Dolar Çaldı

0

 

Hong Kong’daki bir finans şirketinin çalışanı, yönetici gibi davranan dolandırıcılara 25,6 milyon dolar gönderdi. Dolandırıcılar, deepfake görüntüler kullanarak çalışanla görüntülü toplantı gerçekleştirdi ve onu parayı göndermeye ikna etti.

Yapay zekânın yaygınlaşmasıyla artık her gün görmeye başladığımız deepfake görüntüler, ünlüleri taklit etmekten insanları dolandırmaya kadar birçok konuda kullanılabiliyor. Yakın zamanda Hong Kong’da yaşanan bir olay ise durumun ne kadar ciddi boyutlara ulaşabileceğini gösteriyor.

Hong Kong’daki ismi açıklanmayan bir finans şirketinde yaşanan olayda bir çalışan, deepfake görüntüler ile kandırıldı. Dolandırıcılar, yapay zekâyı kullanarak bir görüntülü görüşmede şirket yöneticisi gibi davrandı ve milyonlarca dolar çaldı.

Toplantıdaki kişileri gerçek sanan çalışan, dolandırıcılara 25,6 milyon dolar gönderdi

Hong Kong polisinin aktardığına göre dolandırıcılar, şirketin Birleşik Krallık’taki CFO’su (Finansal İşler Müdürü) da dahil bazı yöneticiler olduklarını söyleyerek çalışana ulaştı. Ardından da bir görüntülü görüşmeye girdi. Dolandırıcılar, bu görüşme sırasında deepfake görüntüler kullanarak CFO ve diğer yöneticiler gibi davrandılar. Başta şüpheli olan çalışan, görüntülerin sahte olduğunu anlayamadı ve onları gerçekten de yöneticileri sandı.

Dolandırıcılar, görüşme esnasında önce çalışanın kendini tanıtmasını istediler. Sonrasında ise acil bir durum olduğunu söyleyerek 5 banka hesabına 25,6 milyon dolar göndermesini talep ettiler. O da görüşme bittikten sonra parayı gönderdi. Çalışan, 1 hafta sonrasında şirket içinde kontroller yaptığında durumun farkına vardı. Dolandırıcılar, muhtemelen bu yöneticilerin video kliplerini kullanarak deepfake’leri oluşturabildi.

Polis, şu ana kadar olayla ilgili altı kişiyi tutukladıklarını açıkladı. Olaya karışanların, 2023’te 8 kimlik hırsızlığı yaptığı, 54 banka hesabı ve 90 kredi başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Ayrıca en az 20 kez yüz tanıma yazılımlarını kandırmak için deepfake görüntüler kullandıkları da belirlendi.

Çalışanın karşısındaki insanların sahte olduklarını anlamaması deepfake görüntülerin ne kadar gerçekçi ve tehlikeli bir hâle geldiğinin göstergesi. Yakın zamanda ünlü şarkıcı Taylor Swift’in sahte müstehcen görüntülerinin sosyal medyada yayıldığını görmüştük. Yani bu tarz olaylar muhtemelen azalmadan devam edecek.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir