İtalya, ChatGPT’nin Yasaklanmaması İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartları Açıkladı
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

İtalya, ChatGPT’nin Yasaklanmaması İçin Yerine Getirilmesi Gereken Şartları Açıkladı

0

 

İtalya Veri Koruma Otoritesi, popüler sohbet botu ChatGPT’nin engellenmesine karar vermiş ve bunu yapan ilk batılı ülke olmuştu. Otorite şimdi de modelin yasaklanmaması için şirketin yerine getirmesi gereken şartları açıkladı.

Son dönemlerin en popüler yapay zeka araçlarından ChatGPT ile ilgili geçtiğimiz hafta dikkat çeken bir gelişme yaşandı. İtalya Veri Koruma Otoritesi (Garante), ChatGPT’nin ülke çapında erişime yasaklanmasını emretmişti. OpenAI’ın, İtalya’nın emirlerini yerine getirmezse İtalyan internet kullanıcıları bu yapay zeka aracına bir daha erişim sağlayamacağı ifade edilmişti.

İtalyan yetkililer, şimdi de ülkede OpenAI’ın popüler yapay zekâ modelinin yasaklanmaması için yerine getirilmesi gereken şartları açıkladı. Dev şirketin, kurumun geçtiğimiz hafta belirttiği endişeleri gidermek için bu şartları kabul etmesi gerekiyor.

OpenAI’ın, şartları yerine getirmek için 30 Nisan’a kadar süresi var

Otorite, ilk olarak OpenAI’ın ChatGPT’nin çalışması için gerekli verilerin işlenmesinin arkasındaki “yöntemleri ve mantığı” konusunda  İtalya’daki kullanıcıları bilgilendirmesini istiyor. Ek olarak şirketin bazı araçlar da sağlanması istendi. Bu araçlar, kullanıcı olmayanlar da dahil insanların, yanlış verilerini düzetmesine veya silmesine olanak tanıyacak.

Ayrıca OpenAI, kullanıcı olmayanların kişisel verilerinin işlenmesine “basit ve erişilebilir” bir şekilde itiraz etmesine de izin vermek zorunda olacak. Bunun dışında şirketin eylül ayının sonuna kadar 13 yaş altındaki kullanıcıların erişimini engelleyebilecek bir yaş doğrulama sistemi başlatması da gerekecek. Otorite, son olarak potansiyel veri ihlallerini araştırmaya devam edeceği ve farklı ek önlemlerin alınabileceğini de ekledi.

OpenAI, yetkililerin talebini olumlu karşıladı. Reuters’a konuşan bir şirket sözcüsü de otoritenin kararını yeniden gözden geçirmesinden dolayı mutlu olduklarını ve ChatGPT’yi ülkede sunmak için yetkililerle çalışmayı dört gözle beklediklerini ifade etti. OpenAI’ın 30 Nisan tarihine kadar veri koruma kurumunun taleplerini yerine getirmesi gerekecek.

Neler olmuştu?

Reşit olmayan çocuklar için de endişe duyuluyordu

ChatGPT italya'da yasaklandı

Geçtiğimiz hafta Garante arafından yapılan açıklamada OpenAI’nin kullanıcı verilerini yasa dışı şekilde topladığı söylenmişti. Üstelik OpenAI’nin kullanıcı verilerini toplamak için herhangi bir gerekçesi yoktu. Hal böyle olunca da yetkililer, OpenAI’nin ya İtalya’daki kullanıcıların verilerini toplamaktan vazgeçmesi ya da ülkeden çekilmesi gerektiğini söyleyen açıklamalarda bulunmuştu.

İtalyan yetkililerin OpenAI ve ChatGPT ile ilgili tek meselesi kullanıcı verileri değildi. Otorite tarafından yapılan açıklamalarda, ChatGPT’nin 18 yaşını doldurmamış bireyleri korumaya yönelik herhangi bir özelliğe sahip olmadığı belirtilmişti.

İtalya, genel olarak sohbet botlarından haz etmiyordu

chatbot

İtalya’nın sohbet botlarına yönelik tavrı ChatGPT’den ibaret değil. Hükümet, bundan birkaç ay önce de Replika olarak isimlendirilen bir sohbet botunu yasakladı. Aslında burada İtalyan hükümetinin haklı olduğu bir taraf da vardı. Öyle ki Replika’da oluşturulan karakterler ile müstehcen sohbetler yapılabiliyordu. Geliştirici ekip, sonraki süreçte bu özelliği devre dışı bıraktı. Hatta sırf bu yüzden kullanıcıların tepkisiyle karşılaştı. Önümüzdeki dönemlerde bu gibi konuları sıklıkla konuşacağız gibi görünüyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir