Dacia Duster Türkiye’de Üretilmeye Başlayacak: İşte İlk Bilgiler
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Dacia Duster Türkiye’de Üretilmeye Başlayacak: İşte İlk Bilgiler

0

Oyak Renault’un Dacia Duster üretimini de üstlendiği konuşuluyor. Edinilen bilgilere göre üçüncü nesil Duster’ın üretimi Bursa’da yapılacak. Bu durum, Duster fiyatlarının bir nebze de olsa düşmesini sağlayacak.

Türkiye’de en çok tercih edilen otomobil markaları arasında yer alan Dacia ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Otomotiv sektörünün nabzını tutan Gazeteci Emre Özpeynirci’nin özel haberine göre Oyak Renault, Dacia’nın sevilen SUV modeli Duster’ın üretimini üstlendi. Piyasaya sürüldüğü 2010 yılından beri Romanya’da üretilen otomobil, artık Türkiye’de üretilecek. Bu durum, Duster fiyatlarının düşeceği olarak da yorumlanabilir.

Dacia Duster sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın tamamında çok popüler bir otomobil. Hatta Duster, 2018 yılından beri Avrupa’da en çok satan SUV olarak adını tarihe yazdırdı. İşte bu otomobil artık Türkiye’de üretilecek. Oyak Renault, bu hamle ile ihracat gücünü birkaç kat artırmış olacak. Öte yandan; bu durum en çok Fiat’ı rahatsız edecek. Zira Fiat Egea Cross, bu hamle sonrasında Dacia Duster’ın gerisinde kalabilir.

Yıllık 200 bin adet Duster üretilecek!

Edinilen bilgilere göre Oyak Renault, Dacia Duster için hummalı bir çalışma yaptı. Yapılan bu çalışmalar kapsamında fabrikanın yıllık üretim kapasitesinin 500 bine çıkarıldığı bildiriliyor. İddialara göre Oyak Renault, bu üretim kapasitesinin 200 bin kadarını Dacia Duster’a ayırmış durumda. 300 bin adetlik üretim kapasitesi ise Renault Clio ile Mitsubishi Colt için ayrılmış durumda. Tüm bunlar ışığında, bugüne dek sadece Renault için üretim yapan fabrikanın, bu yıl itibarıyla 3 marka için birden çalışmaya başlayacağını söyleyebiliriz.

3. nesil Dacia Duster’ın tüketicilere neler sunacağı şimdilik belli değil. Bilindiği üzere Dacia, bundan kısa bir süre önce zaten tasarım değişikliği yaptı. Bundan sonra nelerin değişeceğini ise zaman geçtikçe göreceğiz. Bu arada; yeni Duster’ın bu yılın ilerleyen dönemlerinde tanıtılması, 2024 yılında da Avrupa pazarında satışa sunulması bekleniyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir