Artık Videoları da Yapay Zeka Düzenleyecek: İşte Adobe’un Premiere Pro ve After Effects İçin Yeni Özellikleri
 1. Anasayfa
 2. Yazılım veDonanım

Artık Videoları da Yapay Zeka Düzenleyecek: İşte Adobe’un Premiere Pro ve After Effects İçin Yeni Özellikleri

0

 

Adobe, Premiere Pro ve After Effects’te kullanıma sunulacak yeni özellikleri tanıttı.

Onlarca yazılımı ile içerik sektörünün adeta organize sanayi bölgesi olan Adobe, bugün video içerik üreticileri için birçok yenilik tanıttı. Video düzenleme aracı Adobe Premiere Pro ve görsel efekt aracı After Effects, sektördeki baskınlığını iyice artırmaya başlayacak.

İki yazılıma gelen özelliklerin en ön plana çıkanı ise Premiere Pro’da yer alacak. Video düzenleme aracı, yapay zekâ destekli video düzenlemesi sağlayacak. Kullanıcılar, uzun konuşmaların yer aldığı kesitleri artık çok daha kolay ve kısa süre içinde düzenleyebilecek.

Adobe Premiere Pro’ya gelen yeni özellikler:

Adobe Sensei yapay zekâsı ile kullanıcılara sunulacak “Text-Based Editing” özelliği, kaynak videoda bulunan tüm konuşmayı tespit ederek programa aktaracak. Kullanıcılar, cümle cümle ayrılan bu konuşmaları bir pencerede görüntüleyebilecek ve seçtiği cümlenin yer aldığı kesiti doğrudan zaman akışına aktarabilecek. Bu özellik, şu an için Türkçe desteklemiyor.

Adobe Premiere Pro’nun kazanacağı bir diğer kritik özellik ise farklı kaynakların aynı renk düzenine sahip olmasını sağlayacak “Otomatik ton haritalaması” olacak. Bu özellik ile HDR, HLG veya S-Log formatları fark etmeksizin tüm kesitlerin aynı renk düzenine sahip olması sağlanacak.

Gelen diğer özellikler ise şu şekilde:

adobe premiere pro

 • Arka planda otomatik kaydetme
 • Yeni başlatma sıfırlama seçenekleri
 • Daha yüksek doğrulukta maskeleme
 • Daha hızlı grafik şablonları
 • Danca, Hollandaca, Norveççe ve İsveççe dilleri için otomatik altyazı desteği

Adobe After Effects’e gelen yeni özellikler:

adobe after effects

Adobe After Effects, kompozisyon penceresi yanında bulunan ‘Properties (Özellikler)’ panelinde artık bağlama göre seçenekler gösterecek. Bu sayede her seferinde farklı özellikleri aramakla uğraşmadan, size uygun özellikleri görüntüleyebileceksiniz.

Ayrıca After Effects, artık ACES ve OpenColorIO için yerleşik destek de sunacak. Son olarak araç içinde bulunan Colorama özeliği artık After Effects’in standart renk seçicisi olacak.

Adobe After Effects ve Premiere Pro için duyurulan yeni özellikler bugünden itibaren kullanılabilir olurken Premiere Pro’nun Text-Based Editing, arkaplanda otomatik kaydetme ve After Effects’in Özellikler paneli, açık Beta’da kullanılabilecek. Bu özellikler, mayıs ayında yayınlanacak.

Kaynak: https://blog.adobe.com/en/publish/2023/04/13/nab-2023-introducing-text-based-editing-premiere-pro-properties-panel-after-effects-more 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir