Google Chrome’da şifre tarihe karışıyor!
 1. Anasayfa
 2. Google Chrome

Google Chrome’da şifre tarihe karışıyor!

0

Google Chrome şifre yerine passkey (geçiş anahtarı) desteği kazanıyor. Artık passkey ile hesaplarınıza tek tıkla giriş yapabilirsiniz.


Popüler internet tarayıcısı Google Chrome, şifreleri ortadan kaldıracak özelliğini genişletiyor. Passkey (Geçiş anahtarı) Chrome’da erişime açıldı. Ekim ayında test sürecinden geçen özellik, parola yerine belirli bir şifre yöneticisini veya QR kodu kullanmanızı mümkün kılıyor.

Google Chrome şifre yerine passkey’e geçiş yapıyor

Birkaç ay önce Chrome Canary’de test edilen şifresiz hesap açma ve ödeme yapma yöntemi, nihayet kararlı sürüm için duyuruldu. Chromium’un blog yazısına göre, Chrome passkey desteği artık Windows 11, macOS ve Android‘de kullanılabilecek.

Google, kendi şifre yöneticisi olan Google Password Manager’e ek olarak 1Password veya Dashlane gibi üçüncü taraf şifre yöneticilerini de detekleyecek. Özellikle Android’de popüler olan bu passkey’ler, Chrome kullanan tüm cihazlarla senkronize edilebilecek.

Bilmeyenler için passkey veya geçiş anahtarı; bilgisayarda, telefonda veya farklı bir cihazda saklanan bir dijital kimliktir. Geçiş anahtarı API’sini kullanan web siteleri veya uygulamalara bu dijital kimlikle girebilirsiniz. Yani ödeme yaparken, bir web sitesinde oturum açarken kullanıcı adı ve şifre girmenize gerek kalmaz.

Geçiş anahtarları, sızdırılabilecek parola olmadığı için güvenlik açısından oldukça avantajlıdır. Apple, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri, bu kriptografiyi benimsemeye çalışıyor. Ayrıca platformlar arası kullanılması da mümkün.

Fakat geçiş anahtarlarının Chrome’da veya diğer tarayıcılarda kullanışlı olması için web sitelerin bu API desteğine sahip olması gerekir. PayPal ve ABD’deki internet bankacılığı sistemleri dahil olmak üzere birçok şirket bu özelliğe çoktan geçiş yaptı.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir