1. Anasayfa
 2. Google Chrome

Chrome, Opera, Firefox… Tüm Tarayıcılarda Kritik Güvenlik Açığı Tespit Edildi, Her Ne Kullanıyorsanız Hemen Güncelleyin!

Chrome, Opera, Firefox… Tüm Tarayıcılarda Kritik Güvenlik Açığı Tespit Edildi, Her Ne Kullanıyorsanız Hemen Güncelleyin!
0

Büyük internet tarayıcıları ile bazı uygulamalar, kritik bir güvenlik açığı için teyakkuza geçtiler. Eş zamanlı güncellemelerle açık kapatıldı ancak daha fazla uygulamanın bundan etkilenebileceği düşünülüyor.

Artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen internet tarayıcıları, hâlâ tonla güvenlik açıklarıyla dolu. Geliştiriciler de bu güvenlik açıklarını kapatmak için çalışmalarını sürdürüyorlar. Tüm bunlara zaten alışığız ancak gelen son haberler, büyük tarayıcı şirketlerinin hep birlikte teyakkuza geçtiklerini gözler önüne seriyor. 

Siber güvenlik odaklı araştırma şirketi Stack Diary; Google, Microsoft, Mozilla ve Brave’in eş zamanlı olarak kritik güvenlik güncellemeleri yayınladığını duyurdu. Tüm güncellemeler temel olarak aynıydı. “Ciddi” olarak nitelendirilen bir güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının bilgisayarınızda rastgele kod çalıştırabilmesine yol açıyordu. Üstelik bu güvenlik açığı, bilgisayar korsanları tarafından yaygın olarak sömürülmeye başlanmıştı. Neyse ki güncellemeler, bu sorunu çözdü.

Ancak dahası var

güvenlik açığı

Tüm büyük internet tarayıcıları tarafından gönderilen güncellemeyle kapatılan güvenlik açığı, son dönemlerde popüler olan görüntü formatı WebP ile ilgiliydi. Hal böyle olunca sadece internet tarayıcılar değil, söz konusu görüntü formatını kullanan diğer platformlar da durumdan etkilendi. Hatta anlık mesajlaşma platformu Signal ile Honeyview isimli görüntüleme uygulamasına da güncelleme gönderildi. Siber güvenlik uzmanları, tum bunlardan fazlası olabileceğini söylüyor

İnternet tarayıcılar için gönderilen güncelleme kodları:

 • Google Chrome: 116.0.5846.187 (Mac / Linux), 116.0.5845.187/.188 (Windows)
 • Mozilla Firefox: 117.0.1, ESR 102.15.1, ESR 115.2.1, Thunderbird 102.15.1; Thunderbird 115.2.2
 • Microsoft Edge: 116.0.1938.81
 • Brave Browser: 1.57.64
Kaynak:https://www.theverge.com/2023/9/13/23872484/chrome-firefox-brave-edge-security-update-webp-vulnerability
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.