Bomba İddia: “Microsoft, 2023’te Netflix’i Satın Alacak”
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Bomba İddia: “Microsoft, 2023’te Netflix’i Satın Alacak”

0

Reuters’tan gündeme bomba gibi düşen açıklamalar geldi. Şirket, Microsoft’un 2023 yılında Netflix’i satın almak için harekete geçebileceğini öne sürdü. Bu satın almanın bedeli ise ‘tahminen’ 190 milyar dolar civarında olacak.

Dünyanın en büyük haber kaynakları arasında yer alan Reuters, gündeme bomba gibi düşecek bir iddiayı gündeme getirdi. Şirkete göre ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, 2023 yılında dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformlarından Netflix’i satın almak için harekete geçecek. Üstelik mevcut veriler, bu ihtimali gerçekleştirmenin pek de zor olmadığını gözler önüne seriyor.

2014 yılından beri Microsoft’un CEO’luk görevini sürdüren Satya Nadella, bugüne dek çok önemli satın alımlar gerçekleştirdi. Bu bağlamda; 2.5 milyar dolara Minecraft, 20 milyar dolara yapay zeka geliştirme şirketi Nuance ve 26 milyar dolara da Linkedln’i satın alan şirket, şimdilerdeyse ise 69 milyar dolar karşılığında Activision Blizzard’ı satın almak için uğraşıyor.

İddia doğru çıkarsa Microsoft, bugüne kadarki en büyük satın alımı gerçekleştirmiş olacak!

Reuters’ın iddiasına göre Microsoft, Netflix‘i satın almasını sağlayacak maddi kaynaklara zaten sahip. Bu yüzden bu satın alma, Netflix’ten 13 kat büyük olan Microsoft için pek de zor olmayacak. İddiaya göre Microsoft, Netflix’i satın almak için 190 milyar dolar harcayacak. Eğer bu iddialar gerçek olursa Microsoft’un bugüne kadarki en büyük satın alımı gerçekleşmiş olacak.

İki şirket arasındaki yakınlık, satın almayı kolaylaştırabilir

Microsoft ile Netflix’in arasının iyi olduğu büyük bir sır değil. Öyle ki Netflix’in geçtiğimiz ay başlattığı reklamlı abonelik paketi için anlaşma yaptığı reklam ortağı, Microsoft’un ta kendisi. Ayrıca Microsoft’un en üst düzey yöneticileri arasında yer alan Brad Smith, aynı zamanda Netflix Yönetim Kurulu üyesi. Bu kadar sıkı ilişkiler varken gerçekleşecek bir satın alma, kimseyi şaşırtmayacaktır.

Microsoft Netflix’i satın alıp ne yapacak? Netflix’in bu anlaşmadan karı ne olacak?

Netflix, geçtiğimiz yıldan beri video oyun dünyasının içinde. Hatta şirket, bugüne dek mobil odaklı oyunlar da yayınladı. Microsoft’un bu konuda ne kadar deneyimli olduğunu düşünecek olursak; en azından mobil oyun projesinde Netflix’in Microsoft himayesine girmesi kadar avantajlı bir durum olmayacaktır.

Microsoft’un ise birden fazla cihazda video oyun akış hizmetleri sunmak için çalıştığı söyleniyor. Eğer anlaşmaya varılırsa Netflix’in olduğu her yerde Microsoft’u ve şirketin oyun akış platformunu görebiliriz. Bu satın alma, her iki şirket için de fazlasıyla avantajlı olur gibi görünüyor.

Ancak yasal sebepler, Microsoft’un Netflix’i satın almasını engelleyebilir!

Microsoft’un 69 milyar dolar karşılığında Activision’ı satın alma girişimi, ABD ve Avrupalı otoriteleri pek de memnun etmedi. Sony’nin rahatsızlığı üzerine açılan davalarda, Microsoft’un Activision’ı satın alarak rekabeti engelleyebileceği ileri sürüldü. İşte bu durum, Netflix ile ilgili planlarda da karşımıza çıkabilir. Eğer uluslararası otoritelerden onay gelmezse Microsoft, Netflix’i hiçbir zaman satın alamayabilir.

Microsoft'un CEO'su Satya Nadella, 24 Mayıs 2018'de Fransa'nın Paris kentinde düzenlenen Viva Tech start-up ve teknoloji zirvesi'nde konuşuyor.
Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, 24 Mayıs 2018’de Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen Viva Tech start-up ve teknoloji zirvesi’nde konuşuyor. REUTERS/Charles Platiau
 

Bu arada; Microsoft ve Netflix ile ilgili iddiaların ilk olmadığını belirtelim. Aynı mesele bundan birkaç ay önce de gündeme gelmiş ancak somut bir gelişme yaşanmamıştı. 2023 yılındaki bir numaralı gündemimiz, Microsoft’un Netflix’i satın alma girişimi olabilir.

Kaynak:https://www.reuters.com/breakingviews/netflix-will-be-next-microsofts-shopping-list-2022-12-20/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir