Televizyon İzlerken Bir Anda Karşımıza Çıkıp Endişelendiren ‘Tuner Çıkışı Aşırı Yüklendi’ Uyarısı Ne Demek, Nasıl Düzeltilir?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Televizyon İzlerken Bir Anda Karşımıza Çıkıp Endişelendiren ‘Tuner Çıkışı Aşırı Yüklendi’ Uyarısı Ne Demek, Nasıl Düzeltilir?

0

Merkezi uydu sistemi ya da çanak anten bağlı televizyonunuzu izlerken ansızın karşınıza ‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hata uyarısı çıkıyorsa endişelenmeyin; bu elektrikle ilgili değil tamamen kablo bağlantısı, tuner çıkışı ya da LNB ünitesi kaynaklı bir sorundur. Gelin ‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ ne demek, nasıl düzeltilir gibi merak edilen soruları tüm detaylarıyla inceleyelim.

Artık geleneksel televizyon sistemleri yerine internet üzerinden takip ettiğimiz yeni bir izleme alışkanlığına sahip olsak bile hala kullanıcıların büyük bir bölümü merkezi uydu sistemi ya da çanak anten üzerinden televizyon izliyor. Böyle bir bağlantı sırasında kullanıcıların karşısına ansızın çıkan ‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hata uyarısı çoğu zaman korkutucu oluyor çünkü aşırı yüklenme cümlesi akıllara elektriksel bir sorunu getiriyor.

Vestel, Regal, Seg, Philips marka ya da Tivibu izlenen tüm televizyonlarda ‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hata uyarısı çıkabilir ama bu durum markaya özel bir sorun değildir. Bu sorunun nedeni LNB ünitesinde, tuner çıkışında, kablonun kendisinde ya da merkezi santralde olabilir. Kendiniz çözemezseniz bir teknik servis çağırmak en iyisi olacaktır. Gelin ‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ ne demek, nasıl düzeltilir tüm detaylarıyla görelim.

‘Tuner Çıkışı Aşırı Yüklendi’ hatası nasıl düzeltilir?

Yöntem #1: Tuner çıkışını kontrol edin
Yöntem #2: Tuner çıkışına bağlanan kabloyu kontrol edin
Yöntem #3: Varsa evinize gelen bağlantı noktasını kontrol edin
Yöntem #4: Çanaktan evinize gelen kabloyu kontrol edin
Yöntem #5: Çanakta bulunan LNB ünitesini kontrol edin
Yöntem #6: Televizyonunuzu kontrol edin

Öncelikle tuner girişi ve tuner çıkışı nedir?

Eski ya da yeni televizyonlarda merkezi uydu sisteminden ya da çanak antenden gelen yayının cihaza bağlandığı noktalar yani uydu bağlantı portları tuner olarak adlandırılır. Tuner girişi kelimesi pek kullanılmaz, bu noktalar genel olarak tuner çıkışı olarak adlandırılmaktadır. 

tuner çıkışı aşırı yüklendi

Peki ‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ ne demek?

Genel olarak karşımıza ‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi, televizyon fişini prizden çekiniz.!’ şeklinde çıkan bu hata uyarısı, merkezi uydu sistemi ya da çanak anten bağlantısında yaşanan bir hata nedeniyle televizyonlarda çıkan bir uyarı yazısıdır. Şu tür cümlelerle karşınıza çıkabilir;

 • Tuner girişi arızalandı.
 • Tuner çıkışı aşırı yüklendi.
 • Tuner girişi yok.
 • Lnb çıkışı aşırı yüklendi.
 • Lnb çıkışında kısa devre oluştu.
 • Televizyonunuzu fişten çıkarın.

tuner çıkışı aşırı yüklendi

‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hatası neden olur?

‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hata uyarısı bir aşırı yüklemeden bahsettiği ve televizyonunuzu fişten çıkarmanızı önerdiği için pek çok kişi bunun elektrik yani güç bağlantısı kaynaklı bir sorun olduğunu düşünür ancak bu hatanın nedeni, televizyonunuza bağlı olan merkezi uydu sistemi ya da çanak anten yayını kaynaklıdır.

Bu tür bir yayın uydudan sizin çanağınıza gelir, kablolar aracılığıyla televizyonunuza taşınır. Arada bazı iletim cihazları ya da LNB benzeri üniteler olabilir. Bu nedenle ‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hata uyarısı ile karşılaştığınız zaman çanaktan evinize kadar gelen süreçte bir sorun olduğundan şüphelenmelisiniz. 

‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hatası nasıl düzeltilir?

tuner çıkışı aşırı yüklendi

Yöntem #1: Tuner çıkışını kontrol edin:

‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hata uyarısı alıyorsanız kontrol etmeniz gereken ilk yer televizyonun tuner çıkış noktalarıdır. Bu noktalar zaman içerisinde eskidiği için gevşemeler yaşanabilir ya da paslanabilir. Tuner çıkışını temizlemeye ve sabitlemeye çalışın. Eğer varsa bağlantı kablosunu farklı bir çıkışa ya da televizyona bağlayarak sorunun tuner çıkışında olup olmadığını görebilirsiniz. 

Yöntem #2: Tuner çıkışına bağlanan kabloyu kontrol edin:

Televizyonunuzun tuner çıkışında herhangi sorun yok gibi görünüyorsa sıradaki şüphelimiz bağlantı kablosudur. Özellikle bağlantı açısı nedeniyle devamlı aynı eğimde duran kabloların içinde kopmalar ya da kırılmalar olabilir. Hatta bu kopma ve kırılmalar kablonun herhangi bir yerinde olabilir.

Bu noktada yapmanız gereken tüm kabloyu kontrol etmek ve gözle görülür ezilmeler ya da yırtılmalar olup olmadığına bakmaktır. Eğer varsa bu kabloyu yenisiyle değiştirebilirsiniz ya da yırtık kısımları elektrik bandıyla kapatabilirsiniz. Aslında en iyisi kabloyu kesmek ve sağlam şekilde yeniden bağlamaktır ama daha önce bu tür bir işlem yapmadıysanız risk almayın. 

tuner çıkışı aşırı yüklendi

Yöntem #3: Varsa evinize gelen bağlantı noktasını kontrol edin:

Çatıya çıkıp çanak ve bağlantılarını kontrol etmeden önce bir ara bağlantı noktasına bakmanız gerekiyor. Bazı binalarda merkezi uydu sisteminden gelen kablo duvarlarınız delinmeden bir cihaza bağlanır ve duvarın içinden evinize taşınır. Bu cihazın bağlantı portlarında ya da kablolarında bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Portları sağlamlaştırın ve varsa yeni bir kablo bağlayın. 

Yöntem #4: Çanaktan evinize gelen kabloyu kontrol edin:

Merkezi uydu sisteminden ya da size ait çanak antenden gelen yayın binanızın kaç katlı olduğuna göre değişen uzunluktaki kablolarla evinize taşınır. Bunlar apartman boşluğundan sarkabilir ya da bazı duvarlar delinerek içinden geçebilir. Bu uzun yolda kablonuzun başına bir şey gelmiş olabilir.

Bu tür kablolar genel olarak sadece uzmanların rahatça ulaşabileceği noktalarda olduğu için kendinizi riske atmayın. Varsa görünür noktalardaki kabloları kontrol edin ya da o gün apartman içinde bu kabloyu etkileyecek bir çalışma yapılıp yapılmadığını öğrenin. Duruma göre kablo onarılabilir ya da değiştirilebilir. 

tuner çıkışı aşırı yüklendi

Yöntem #5: Çanakta bulunan LNB ünitesini kontrol edin:

Merkezi uydu sisteminde ya da size ait çanak antende, uydudan gelen sinyali dönüştürerek kablo aracılığıyla size ileten LNB ünitesi adı verilen bir cihaz vardır. Bu cihaz tuner çıkışına benzer. LNB ünitesi pek çok farklı nedene bağlı olarak gevşemiş, hasar almış ya da bozulmuş olabilir ve bu da ‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hatasına neden olmuş olabilir.

Yöntem #6: Televizyonunuzu kontrol edin:

‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hatası aldığınız zaman şüphelenmeniz gerekenler tuner çıkışı, bağlantı kabloları ve LNB ünitesidir ancak durum her zaman böyle olmayabilir. Bazen televizyonda yaşanan bir arıza nedeniyle de karşınıza bu ve benzeri hata uyarıları çıkabilir.

‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ hata uyarısının televizyon arızası kaynaklı olup olmadığını kontrol etmek için televizyonu kapatın, uydu bağlantı kablosunu çıkarın ve televizyonu açın. Tuner çıkışına herhangi bir kablo bağlı olmadığı halde uyarı vermeye devam ediyorsa televizyonda bir arıza var demektir. 

Uydu bağlantısı ile kullandığımız televizyonlarda çıkan hata uyarısı ‘Tuner çıkışı aşırı yüklendi.’ ne demek, nasıl düzeltilir gibi merak edilen soruları yanıtlayarak uygulayabileceğiniz çözüm yöntemlerinden bahsettik. Eğer bu tür bir sorun yaşıyorsanız ve bağlantı işlerinde tecrübeli değilseniz kendinizi riske atmayarak yayın sağlayıcınızın teknik servisini çağırmayı unutmayın. 

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir