Bugün Yürürlüğe Girdi: En Ucuz Telefonlara, Okkalı Bir Zam Geliyor!
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Bugün Yürürlüğe Girdi: En Ucuz Telefonlara, Okkalı Bir Zam Geliyor!

0

 

Akıllı telefon ithalatındaki yeni gözetim limiti bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Bugün itibarıyla gözetim belgesi bulunmayan bir telefon, Türkiye’ye 100 dolara bile gelse, 350 dolara gelmiş gibi vergilendirilecek.

Bundan yaklaşık bir ay önce Resmi Gazete‘de önemli bir tebliğ yayımlandı. Bugün (28 Mart) itibarıyla yürürlüğe giren bu tebliğ, akıllı telefonlarda adet başına birim gümrük kıymetini, 200 dolardan 350 dolara yükseltiyordu. En basit anlatımı ile gözetim belgesine sahip olmayan ithalatçıların Türkiye’ye getirdikleri en ucuz telefon bile 350 dolar olarak kabul edilecek, vergilendirme buna göre yapılacaktı.

Bugün, akıllı telefonlarla ilgili yeni dönem resmen başladı. Artık ithalatta gözetim belgesi almayan tüm tedarikçiler, Türkiye’ye 100 dolarlık bir telefon getirseler bile 350 dolarmış gibi gümrük işlemi yaptıracaklar. Bu da ucuz telefonlara zam gelmesi anlamına geliyor.

Yeni düzenleme ne anlama geliyor?

ithalat

İthalattan gözetim uygulaması, ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarının önlenmesi amacıyla yürürlüğe girmişti. Bir eşyanın ithalatında, birim gümrük kıymeti ile belirlenen taban fiyatın altında kalan eşyalar gözetim uygulaması ile ithal edilmeye başlandı.

Gözetim uygulaması, özellikle yerli üreticiyi koruma amacını taşıyor. Bakanlık, ithalatı söz konusu malın benzer veya doğrudan rakip mallar üreten yerli üreticileri korumak için, ithalat sürecinde ek vergi talep ediyor. Bu kapsamda ithal edilen ürünün Katma Değer Vergisi (KDV) matrahı, o eşyanın satışı esnasında hesaplanacak KDV matrahından çok daha fazla oluyor.

Yeni düzenleme, akıllı telefon fiyatlarını nasıl etkiledi?

201 dolarlık* bir telefon;

 • Güncel dolar kuru (19,09) ile 3.837 TL vergisiz fiyata sahip. Buna;
  • 1.172 TL KDV,
  • 2.170 TL ÖTV,
  • 465 TL TRT bandrol ücreti,
  • 38 TL Turizm Bakanlığı katkı payı

eklediğimizde 7.683 TL fiyat etiketi ile karşılaşıyoruz. Elbette satıcının yerel fiyatlandırma politikası ile fiyatın daha aşağı veya yukarı oynadığını da görebiliriz.

Yeni düzenleme ile bu akıllı telefon, aynı fiyata ithal edilmiş olmasına rağmen 350 dolara ithal edilmiş gibi vergilendirilecek. Dolayısı ile fiyatı da şu şekilde değişti;

 • 3.837 TL vergisiz fiyatı,
  • 2.040 TL KDV,
  • 3.779 TL ÖTV,
  • 809 TL TRT bandrol ücreti,
  • 66 TL Turizm Bakanlığı katkı payı

Haliyle aynı telefonun bugün itibarıyla fiyatının 10.531 TL olmasını bekleyebiliriz. Evet, aynı telefon yeni düzenlemeden sonra ne yazık ki yaklaşık 2.850 TL zamlanmış oldu.

İthalatçılar, Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan gözetim belgesine sahip olmaları halinde bu düzenlemeden etkilenmeyecekler. 

*Bundan önceki gözetim uygulaması limiti 200 dolar olduğundan, yeni düzenlemeden etkilenecek en ucuz telefon 201 dolar fiyata sahip olmak zorunda.

 

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/02/20230228-18.htm

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap