Bir Dönem Hayatımıza Fırtına Gibi Girse de Şimdi Yerinde Yeller Esen 14 Mobil Oyun
 1. Anasayfa
 2. Oyun

Bir Dönem Hayatımıza Fırtına Gibi Girse de Şimdi Yerinde Yeller Esen 14 Mobil Oyun

0

Mobil oyunlar, bir zamanlar hayatımıza âdeta bir fırtına gibi girdi. Akıllı telefonların yaygınlaşması, oyun endüstrisini de büyük ölçüde etkileyerek bu alanda devrim niteliğinde değişikliklere yol açtı.

Oynarken sizleri ekrana kitleyen, saatlerinizi telefon ya da tablet başında geçirdiğiniz ve oynamaktan zevk aldığınız oyunların çoğu, zaman içinde popülerliklerini kaybetti.

Hayatımıza bir anda girip bizleri bağımlı hâle getiren bu oyunlar, zamanla yerini başka oyunlara bıraktı. Ama çoğumuz bu eski oyunların yaşattığı deneyimleri hâlâ unutamadık.

Bir anda parlayıp sönen mobil oyunlar:

 • Angry Birds
 • Flappy Bird
 • Temple Run
 • Subway Surfers
 • Hill Climb Racing
 • Doodle Jump
 • Talking Tom
 • Pou
 • 2048
 • Trivia Crack
 • Fruit Ninja
 • Candy Crush Saga
 • Jetpack Joyride
 • Pokémon GO

Basit geometrik hesaplamaların işin içine girdiği bir oyun: Angry Birds

Angry Birds

2009 yılında piyasaya sürülen Angry Birds’te amaç, farklı renklere ve özelliklere sahip kuşları doğru açılarla fırlatıp domuzları öldürmekti.

Kuşları fırlatırken kullandığımız sapanla yapıları yıkmak, oyunu eğlenceli bir hâle getiriyordu. Hayatımızın bir dönemine damga vuran oyun, şimdilerde eski popülerliğine sahip değil.

Kuşlardan devam ediyoruz: Flappy Bird

 

Flappy Bird

Kolay gibi görünse de bir dönem herkese sinir krizleri geçirten Flappy Bird, 2013 yılında yayımlandı. Kuşu engeller arasından geçirmek bir süre sonra oyuncuları zorladı.

Bunun üzerine oyunun yaratıcısı Dong Nguyen, oyunun bağımlılık yapan etkileri nedeniyle 2014 yılında oyunu mağazalardan kaldırdı.

Hızlı temposuyla bilinen bir oyun: Temple Run

Temple Run

Oyuncuların telefonlarını ellerinden düşüremediği bu oyun, sonsuz koşu (endless runner) türündeydi. Oyuncular; ekranı kaydırarak, sıçrayarak ve eğilerek engelleri aşmak, tehlikeli alanlardan geçmek ve altın dolu yollar boyunca ilerlemek zorundaydı. Bir zamanların vazgeçilmezlerindendi.

En bilinen mobil oyunlardan: Subway Surfers

Subway Surfers

Temple Run’a benzeyen bu oyun, türünün en bilinenlerinden oldu. Polisten kaçarak raylar üzerinde koştuğunuz ya da zıpladığınız bu oyun, sizlere farklı karakter ve hoverboard seçenekleri sunuyordu. Zamanında herkesin gördüğü, duyduğu bir oyun hâline gelse de günümüzde eskisi kadar oynanmıyor diyebiliriz.

Bir yarış oyunu: Hill Climb Racing

Hill Climb Racing

Aracınızı engebeli arazilerde sürmeye çalıştığınız bu oyunda amaç sadece yarış değildi. Yarışırken aynı zamanda aracın benzinini kontrol etmek, kazandığınız paralarla aracın özelliklerini yükseltmek de oyunun gereklerindendi. Döneminde geniş bir oyuncu kitlesi kazanmayı da başarmıştı.

Zıplayarak en yüksek rekoru yapmaya çalıştığınız bir oyun: Doodle Jump

Doodle Jump

Doodle Jump, minik bir karakteri yöneterek önünüze çıkan engelleri aşmak ve en yüksek skora sahip olmak üzerine kurulmuş bir oyundu. Oyunun basit ama eğlenceli grafikleri ve sürekli olarak yeni bir skora ulaşma isteği oyuncuların tercihi olmasına sebep oluyordu.

Çocukların dostu: Talking Tom

Talking Tom

Oyun dünyasında ortaya çıkışından sonra özellikle çocukların ilgisini kazanan bu oyun, interaktif bir şekilde iletişim kurmaya yardımcı oluyordu. Oyuncuların ekrana dokunmalarından sonra konuştukları şeyler, bir kedi tarafından tekrar söyleniyordu. Dünya genelinde milyonlarca indirme sayısına ulaşmıştı.

Evcil hayvan simülasyonu: Pou

Pou

Pou’ya bakımlar yaptığınız, onu beslediğiniz zamanları hatırlıyor musunuz? Onun sağlıklı ve mutlu olması için uğraşlar verirken sanki bir evcil hayvan besliyormuşsunuz gibi hissediyordunuz. Oyunda sevimli Pou’yu giydirebiliyor, renkli arka planlar ve aksesuarlar ekleyebiliyordunuz.

Bir bulmaca oyunu: 2048

2048

2048 oyunu, matematiksel bir bulmaca oyunuydu ve bir kare tahtada oynanıyordu. Oyundaki amaç aynı sayıya sahip iki kareyi birleştirmek ve herhangi bir karede 2048 sayısına ulaşmaktı. Yayımlanışından sonra bulmaca sevenlerin tutkunu olduğu bir oyun hâline gelmişti.

Bilgi yarışması tadında: Trivia Crack

Trivia Crack

Çoklu oyuncu modu sayesinde arkadaşlarınızla yarıştığınız bu bilgi oyunu, geniş bir kategori yelpazesi sunuyordu. Bilim, spor, sanat, eğlence, coğrafya ve tarih gibi farklı alanlardaki sorularla oyuncuların bilgi seviyelerini test edip eğlendirirken öğretiyordu.

Bağımlılık yapan oyunlardan: Fruit Ninja

Fruit Ninja

Tam bir ninjaya dönüştüğünüz bu oyunda amacınız ekrana gelen meyveleri kesmek ve bombaları patlatmamaktı. Ama o da unutulup gidenler arasında.

Sevenlerinin rekor seviyelere ulaştığı oyun: Candy Crush Saga

Candy Crush Saga

Çıktığı zamanlarda her kesime hitap etse de şimdilerde özellikle annelerimiz oynadığı bir oyuna dönüştü. Oyun temelinde aynı şekerleri yan yana getirerek patlatmaya dayansa da ilerleyen bölümlerde işin içine zorlayan ögeler girdiğini söyleyebiliriz.

Yıldızı sönen oyunlardan bir diğeri: Jetpack Joyride

Jetpack Joyride

Jetpack Joyride’da oyuncular, Barry Steakfries isimli karakteri kontrol ediyorlardı. Oyunda aynı zamanda az bir yakıta sahip olan jetpack ile engelleri aşarak ilerlemek gerekiyordu. Jetpack Joyride’ a gösterilen ilgiden sonra serinin ikinci oyunu da 2021 yılında yayımladı.

Son olarak hâlâ büyük bir oyuncu kitlesine sahip olsa da: Pokémon GO

Pokemon GO

Pokémon GO’nun listemizde yer almasının sebebi çıktığı zamanlardaki popülerliğini kaybetmiş olması. Ama yine de oyunun hâlâ ciddi bir hayran kitlesine sahip olduğunu söylemeliyiz.

Zamanında oyun öyle bir etki yaratmıştı ki haberlere bile konu olmuştu. Herkesin telefonla sokaklarda yürüyüp Pokemon aradığı o günler de unutulmazlar arasında.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir