New York’un robot polisleri sahnede!
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

New York’un robot polisleri sahnede!

0

New York Polis Departmanı yeni robot polislerini görevlere çıkartmaya hazırlanıyor. İşte yeni polis robotları hakkında detaylar…

New York Polis Departmanı (NYPD) robot polislerini göreve başlatmaya kararlı. NYPD birkaç yıl önce ilk tanıtımlarını yapıp göreve başlatmayı düşündüğü fakat sonradan gelen tepkiler doğrultusunda askıya aldığı Robocops projesi hakkında yeni bir tanıtım yaptı. İki yıl önce gelen tepkileri bu yeni tanıtım ile yıkmayı düşünüyorlar. Peki Robocops nedir? Gerçekten robot polisler birer hayal mi? İşte detaylar…

New York sokaklarının yeni koruyucuları Robocops’lar!

Benzer bir tanıtımı 2 yıl önce de yapan New York Polis Departmanı NYPD o dönem bu robotları teşkilat içerisinde kullanacağını söylediğinde ilgiden ziyade oldukça tepki çekmişti. New York halkı bu projenin çok gereksiz olduğunu düşünüyordu. Halktan gelen şiddetli tepkileri karşısına almak istemeyen NYPD konuyla alakalı her şeyi rafa kaldırmıştı.

Fakat geçtiğimiz salı günüyse konuyla alakalı yeni açıklamalar geldi. Varlık fonundan bu projeye 750 bin dolar harcayan New York Polis Departmanı, Boston Dynamics firması ile anlaştı. “Digidog” adı verilen robotların üretimi ve tasarımı yapıldı. Temelde aslında bir köpeğe benzeyen dört ayaklı bir yapıdan bahsediyoruz. Sağlam bir kasaya sahip olan bu robotlar devrilmelere ve çarpmalara karşı oldukça dayanıklı.

Digidoglar tamamen otonom şekilde hareket ediyorlar. Yani kendi yapay zeka sezgileri ile kendi kararlarını alıyorlar diyebiliriz. Bu köpek benzeri robotlar polis memurlarının girmesinin oldukça tehlikeli olduğu yerlerde, bomba riskinin çok yüksek olduğu operasyonlarda olay yerlerine bir köpek gibi sızabilir, ortamla ilgili gerekli bilgi aktarımını ekiplere iletebilir.

Aslında biz her ne kadar robot polisler desekte tam olarak bu lakabı karşılayacak bir ürün ortada yok. Yani hayallerinizde canlanan içinden makineli tüfeklerin çıkarak suçluları kovalayan bir robot değil Robocopslar. Şimdilik sadece içeri sızma, bilgi alma ve yüksek tehdit unsuru içeren suçluları takip etmek gibi daha çok polis köpeklerinin yapacağı iş ve sorumluluklara sahipler. İleriki dönemlerde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte belki hayalinizdeki gibi robotlar üretilebilir belki.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir