Avrupa Birliği, X’ten Sonra YouTube’a da Mektup Gönderdi: Soruşturma An Meselesi!
 1. Anasayfa
 2. Sosyal medya

Avrupa Birliği, X’ten Sonra YouTube’a da Mektup Gönderdi: Soruşturma An Meselesi!

0

 

Avrupa Birliği, YouTube’a önemli bir uyarıda bulundu. İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalarda vurgu yapan yetkililer, dezenformasyona yol açacak içerikler için harekete geçilmesi gerektiğini söylediler. YouTube ise kendini savundu.

Avrupa Birliğinin birkaç ay önce yürürlüğe koyduğu “Dijital Piyasalar Yasası“, internet dünyasında “sıkı denetim” ilan edilmesine yol açtı. Bu bağlamda; daha geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Avrupa Birliğinin X’e -eski adıyla Twitter- soruşturma başlattığından bahsetmiştik. Şimdi yine benzer bir gelişme ile karşınızdayız.

Avrupa Birliği, bu kez de YouTube’a açık mektup gönderdi. Muhatabı doğrudan Google CEO’su Sundar Pichai olan açık mektupta, tıpkı X’te olduğu gibi yine İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaya atıfta bulunuldu. YouTube’da da dezenformasyona yol açan içeriklerin artmaya başladığını tespit ettiklerini söyleyen Avrupa Birliği yetkilileri, YouTube’u harekete geçmeye çağırdılar.

Avrupa Birliği, YouTube’un seçimlerle ilgili de dikkatli olmasını istiyor!

YouTube

Avrupa Birliği yetkilisi Thierry Breton tarafından kaleme alınan mektupta, Orta Doğu haricinde bir konuya daha atıfta bulunuluyor. Avrupa Birliği, YouTube’un başta Avrupa Parlamentosu olmak üzere; Polonya, Hollanda, Litvanya, Belçika, Hırvatistan, Romanya ve Avusturya’da gerçekleştirilecek olan seçimler için de dikkatli olmaya davet etti. Hatta Avrupa Birliği, YouTube’un seçim dönemlerinde, özellikle de deepfake videolara karşı nasıl önlemler aldığına ilişkin bilgilendirilme talebinde bulundu.

YouTube’dan açıklama gecikmedi:

YouTube sözcüsü Ivy Choi, konuyla ilgili olarak The Verge’e açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Orta Doğu’dan gelen paylaşımlarla ilgili olarak; şu ana kadar binlerce videonun kaldırıldığı, yüzlerce kanalın ise kalıcı olarak kapatıldığı bilgisi verildi. Ekiplerin alarm durumunda olduğundan bahseden Ivy Choi, yapılan canlı yayınların bile aktif olarak takip edildiğini ve dezenformasyona yönelik en ufak bir imaya bile izin verilmediğini belirtti. YouTube sözcüsü, seçimlerle ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak: https://www.theverge.com/2023/10/13/23916318/youtube-eu-scrutiny-israel-hamas-war-thierry-breton-sundar-pichai 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir