AFAD, depreme müdahale eden personel sayısını açıkladı! (Güncel)
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

AFAD, depreme müdahale eden personel sayısını açıkladı! (Güncel)

0

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından seferberlik oldu. Bununla birlikte AFAD, depreme müdahale eden personel sayısını açıkladı.

Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem sonrasında büyük bir seferberlik başladı. Depremin ardından AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) tarafından bölgeye birçok ekip sevk edildi. Bunlarla birlikte AFAD, deprem bölgelerinde müdahalede bulunan personel sayısını açıkladı.
Arama ve kurtarma alanında toplam 60 bin 217 personel yer alıyor.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bir başka deprem de 13.24’te ve 7.6 büyüklüğünde oldu. Bu sarsıntılar, Kahramanmaraş’ın yanı sıra Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Malatya, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa ve Hatay’da da yıkıma neden oldu.

Depremin ardından başta AFAD olmak üzere bölgeye birçok ekip gönderildi. Bunlarla birlikte AFAD, yaptığı paylaşım sonucunda deprem bölgelerinde müdahalede bulunan personel sayısını açıkladı. Bu açıklamada AFAD, arama-kurtarma, psikolojik ve gıda gibi alanlarda binlerce yardımın olduğunu belirtti.

Açıklamaya göre bölgede görev alan toplam arama ve kurtarma personel sayısı 13 bin 740. Psikolojik destek için de 1366 personel görev alıyor. Gıda ve beslenme alanında görev alan personel sayısı ise 975 şeklinde yer alıyor. 65 ülkeden ise 2 bin 660 personel afet çalışmalarına destek veriyor. AFAD’ın açıklamasına göre toplam 60 bin 217 personel görev başında. Ayrıca 4 bin 746 araç ve iş makinesi görev alıyor.

Ayrıca bölgeler için görevlendirilen araç sayısı 216 iken iş makinesi sayısı 1511 şeklinde Bunlarla birlikte Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından da pek çok personel görevde yer alıyor. Hatay’dan 60, İskenderun’dan 50, Mersin’den 25 personel sayısı bulunuyor.

Bunların yanı sıra Millî Savunma Bakanlığı tarafından da yardımlar geliyor. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu yardımlara ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamasında toplam 7 bin 500 Mehmetçiğin çalışmalara katıldığını belirtti. Bunlarla birlikte 1500 personelin daha katılacağını ekledi. Ayrıca sayılara gönüllülerin, uluslararası yardımın ve çeşitli kamu kurumlarının personellerinin dahil olmadığını da belirtmek gerekiyor. Bununla birlikte Hava Kuvvetleri’ne ait olan uçaklar, deprem bölgesine ihtiyaçların ulaştırılması için sevkiyatları gerçekleştiriyor.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap