Adamsın, Elon Musk Bu Kez de Eğitim Sektörüne Giriyor: Üniversite Kuracak
 1. Anasayfa
 2. Sektörel

Adamsın, Elon Musk Bu Kez de Eğitim Sektörüne Giriyor: Üniversite Kuracak

0

 

 

Pandemi döneminde Teksas’a taşınan Elon Musk, Austin’de yeni bir üniversite kurmak için kolları sıvadı. Musk, eğitim kurumu kurmaya ilkokul seviyesinden başlayacak.

ABD’de Teksas’ta yaşayan Elon Musk, yaşadığı yere yeni bir üniversite kurmayı amaçlıyor. Musk, 2022 yılında kurduğu The Foundation adlı vakfına bu amaçla yaklaşık 100 milyon dolar bağışladı. Bu bağış, Musk’ın vergi bildirimlerinde ortaya çıktı. 

Elon Musk’ın bonkör bağışıyla çalışmalarına başlayacak olan The Foundation, öncelikle ilk ve orta okul seviyesinde eğitim kurumlar açacak. Bu kurumlar STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) eğitimlerine odaklanacak. Sonrasında ise The Foundation, en üst seviyede eğitim verecek bir üniversite kurmak için çalışmalarını ilerletecek.

Musk’ın vakfı, üniversite için vergi muafiyeti istiyor

elon musk

Vergi muafiyet talep formunda yer alan bilgilere göre üniversite kurulduğunda tecrübeli çalışanlar işe alınacak, geleneksel müfredatın yanında simülasyonlar, vaka analizleri, üretim çalışmaları ve laboratuvar deneyleri ile öğrencilerin gelişimi sağlanacak. Üniversite için yetkili mercilere de akreditasyon başvurusu gerçekleştirilecek.

Austin, Teksas bölgesi son dönemde özellikle de teknoloji alanında eğitim için gittikçe popüler hâle geliyor. Bölgede zaten ABD’nin köklü üniversitelerinden Teksas Üniversitesi bulunuyordu. Bir de geleneksel üniversitelerin “illiberalizmine” olarak kurulan ve bu yıl 100 öğrenci ile eğitime başlayacak olan Austin Üniversitesi faaliyete geçmişti. 

Elon Musk da daha önce eğitim alanında hamlelerde bulunmuştu. SpaceX’in merkezinin Kaliforniya olduğu dönemde Musk, kendisinin ve çalışanlarının çocukları için bir okul olan Ad Astra’yı kurdurmuştu. Musk’ın taşınmasının ardından okul da Teksas’a taşınmıştı. 

 

Kaynak: https://www.bloomberg.com/tosv2.html?vid=&uuid=5516356f-9a71-11ee-951d-c01077c64b5d&url=L25ld3MvYXJ0aWNsZXMvMjAyMy0xMi0xMy9tdXNrLXBsYW5uaW5nLW5ldy11bml2ZXJzaXR5LWluLWF1c3Rpbi13aXRoLTEwMC1taWxsaW9uLWdpZnQ/c3JlZj1QNlEwbXh2aiZlbWJlZGRlZC1jaGVja291dD10cnVl 


 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir