ABD’nin Nükleer Silah Taşıyabilen HAYALET Bombardıman Uçağı
 1. Anasayfa
 2. Genel

ABD’nin Nükleer Silah Taşıyabilen HAYALET Bombardıman Uçağı

0

ABD’nin ‘Nükleer HAYALET Bombardıman Uçağı B-21 Raider’ Tanıtıldı: İşte İlk Görüntüleri, Özellikleri ve Maliyeti

Gelişmiş radar sistemleriyle bile yakalanamayan hayalet uçaklara bir yenisi daha eklendi. Amerikan şirketi Northdrop Grumman tarafından üretilen yeni nesil stratejik bombardıman uçağı B-21 ilk kez görücüye çıktı.

Wall Street Journall tarafından aktarılan habere göre ABD, hava donanmasına dahil edilecek yeni hayalet bombardıman uçağını görücüye çıkardı. Bazı önemli teknik özellikleri sır gibi saklanan B-21 Raider adındaki uçağı ABD’li şirket Northdrop Grumman tasarlayıp üretti. Edinilen bilgilere göre şirketin daha önceki modellerinde olduğu gibi bu uçak da onlarca yıl dayanabilecek nitelikte.

Erişebildiği azami hız ve maksimum menzil bilgileri paylaşılmayan uçağın görücüye çıktığı tanıtım toplantısında da verilen görüntülerin çok fazla detay içermediğini söylemek mümkün. Sadece belirli açılardan fotoğrafları yayınlanan bu uçakları kullanan pilotlar da ABD ordusu tarafından özenle seçilip yetiştiriliyor ve gizli tutuluyorlar.

Dünyanın ilk 6. nesil hava aracı olarak tarihe geçti:

Tanıtım toplantısında açıklamarda bulunan CEO Northrop Grumman’ın CEO’su Kathy Warden, gelişmiş yapay zeka tabanlı elektronik sistemlere ve veri işleme kabiliyetine sahip olan B-21’in en az 100 adet üretileceğini söyledi. Açıklamalara bir adet B-21’in maliyeti 700 milyon doları buluyor. Bu da en az 100 adet yapılacak üretimin 700 milyar dolara mal olacağını gösteriyor.

ABD’nin Çin’in tehdidine karşı nükleer caydırıcı sistemlere 1 trilyon dolar kaynak ayırdığı biliniyor. B-21’in de bu caydırıcı sistemler projesinin bir parçası olduğu söyleniyor. Eğer kamuoyuna açıklanmayan başka bir kaynak yoksa 100 adet B-21 Raider tek başına 1 trilyon dolarlık bütçenin %70’ini harcıyor.

B-21’in ilk test uçuşu 2023 yılında yapılacak, 2026-2027’de operesyonlara katılacak:

6 adet prototipi üretilen B-21’in ilk test uçuşu 2023’te yapılacak. Independent’ın haberine göre askeri analistler, B-21’in 2026-2027’de askeri operasyonlarda yer alabileceğini söylüyorlar.

B-21’in atası olan, çoğumuzun filmlerden-oyunlardan hatırladığı B-2 Spirit isimli şu uçak 1987’de tasarlanmış ve 1997’de askeri operasyonlarda boy göstermişti:

B-2 Spirit’in yerini artık B-21 Raider alacak:

…B-21’i görünce ‘acaba Star Wars’taki şu uçaklara ne zaman sıra gelecek’ diye de düşünmüyor değiliz doğrusu:

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir