3 Boyutlu Yazıcılarla Aşırı Gerçekçi El Basıldı: Kemikleri ve Tendon Bağları Var [Video]
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

3 Boyutlu Yazıcılarla Aşırı Gerçekçi El Basıldı: Kemikleri ve Tendon Bağları Var [Video]

0

Bir grup bilim insanı, özel bir 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanarak, aşırı gerçekçi özelliklere sahip el üretti. Bu el, kemik ve tendon gibi yapılara ev sahipliği yapıyor.

3 boyutlu yazıcı teknolojileri, bir süredir tıbbın konusu durumunda. Geçmişte, 3 boyutlu yazıcılar ile kimi zaman kornea, kimi zamansa damar üretildi. Gelen son haberler, kullanılan yöntemlerin gelişmeye devam ettiğini gözler önüne seriyor. Bilim insanları, şimdi de 3 boyutlu yazıcılar kullanarak, gerçeğine çok benzeyen bir el üretmeyi başardılar.

ETH Zürich Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, farklı polimerlerin kombinasyonunu kullanarak bir el üretmeyi başardılar. Buraya kadar çok da heyecanlandıran bir şey yok. Ancak bundan sonrası biraz ilginç. 3 boyutlu yazıcı ile basılan el, gerçek bir elde olduğu gibi kemik, bağ doku ve tendonlara ev sahipliği yapıyor.

Büküldükten sonra eski hâline de gelebiliyor

3 boyutlu yazıcı el

3 boyutlu yazıcı ile üretilen robotik el, bazı ilginç özelliklere sahip. Mesela bu el, tıpkı gerçekte olduğu gibi her noktada aynı sertlikte değil. Üstelik üretim sırasında kullanılan polimerler, büküldükten sonra yeniden eski hâline gelebiliyor. Araştırmanın bir numaralı ismi olan Thomas Buchner, bunun geleneksel 3 boyutlu yazıcı teknolojileriyle mümkün olamayacağını ifade etti. Bilim insanının bu kadar net konuşmasının altında yatan bazı haklı nedenler var.

Araştırmacılar, bu eli üretmek için özel bir lazer teknolojisinden faydalandılar. Bu teknoloji, baskının her katmanında gerekli kontrolleri yaparak, sert ve daha elastik polimerlerin nerelerde kullanılacağını tespit etti. Her aşama için yeniden kalibrasyon yapılmasını da sağlayan lazer teknolojisi, mükemmele yakın baskı üretilmesinde yardımcı oldu.

3 boyutlu yazıcı

Ekibin gerçekleştirdiği en önemli baskı bir el olsa da farklı ürünler için de çalışmalar yapıldı. Böylelikle geliştirilen tekniğin aslında pek çok alanda kullanılabileceği anlaşılmış oldu. Tekniklerinden fazlasıyla memnun olan bilim insanları, çalışmaya devam edeceklerini ve baskı kalitesini daha da iyileştireceklerini açıkladılar.

Ultra gerçekçi elin nasıl üretildiğini anlatan video:

Kaynak: https://www.iflscience.com/this-3d-printed-robot-has-tendons-ligaments-and-bones-just-like-a-human-hand-71559
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir