Xiaomi otomobilinde dikkat çeken ayrıntı: Üretim kârı yüzde 1!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Xiaomi otomobilinde dikkat çeken ayrıntı: Üretim kârı yüzde 1!

0

Xiaomi otomobil bataryası ile ilgili yeni ayrıntılar gün yüzüne çıktı. Ancak donanım tarafındaki maliyet hesabı kafaları karıştırdı.


Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden birisi olan Xiaomi, ürettiği elektronik ürünlerle oldukça geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Akıllı telefon dünyasındaki başarısını diğer alanlara da yayıp kendi ekosistemini yapmak isteyen şirket, uzun süredir konuşulduğu gibi elektrikli otomobil dünyasına da adım atmaya hazırlanıyor.

Xiaomi otomobil bataryası Sino-Innovative Aviation şirketine emanet


Xiaomi Automobile Co. Ltd. isimli şirket adı altında otomobil faaliyetlerini sürdüren Xiaomi, otomobil bataryası için tedarikçilerine karar verdi. 2024 yılında sahne alması beklenen otomobilin birincil batarya tedarikçisi Sino-Innovative Aviation, ikincil tedarikçisi ise Ningde Times oldu.


Öte yandan kafaları karıştıran durum ise otomobilin donanım maliyeti kısmında yer alıyor. İçeriden alınan bilgilere göre, tek bir batarya paketinin maliyeti yaklaşık 11 bin dolar. Bu sayı, donanım maliyetinin nedeyse yarısı demek.

Bu noktada şirket, diğer elektrikli otomobil üreticilerinden farklı bir yol izleyecek. Önemli kaynaklara göre şirketin donanımdan elde edeceği kâr yüzde 1’lerde kalacak. Bu nedenle Xiaomi, kârı artırmak için yazılım tarafına odaklanmayı planlıyor.

 
Öte yandan Xiaomi MS11 olarak isimlendirilen yeni otomobil, Çinli üreticinin ilk elektrikli arabası olacak. Geçtiğimiz haftalarda Xiaomi genel müdürü Lu Weibing, Xiaomi otomobilinin geliştirilmesinin sorunsuz ilerlediğini belirtmiş ve ileri bir test aşamasına girildiğini söylemişti. Otomobil, son dönemde sık sık test sürüşlerinde görüntülendi.

Xiaomi markalı yeni otomobilin önümüzdeki yaz ve kış döneminde de testlerine devam edilmesi bekleniyor. Bu nedenle ilerleyen günlerde Xiaomi MS11’den çok daha fazla fotoğraf görmeyi bekleyebiliriz. Çinli üretici, ilk otomobilini 2024’ün ilk yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir