Windows 11’i tamamen silmeyi göze alanlara bomba gibi bir Windows 11 özelliği geliyor
 1. Anasayfa
 2. Genel

Windows 11’i tamamen silmeyi göze alanlara bomba gibi bir Windows 11 özelliği geliyor

0

Eğer Windows 11’i tamamen silmeyi ve baştan kurmayı göze alıyorsanız, Microsoft size bomba gibi bir Windows 11 özelliği vaat ediyor

Microsoft, Windows 11’e Akıllı Uygulama Kontrolü ismini verdiği bomba gibi bir özellik eklemeye hazırlanıyor. Ama bu özelliğe sahip olmak isteyenler için kötü bir de haberimiz var…

Microsoft, Windows 11 kullanıcılarını kötü amaçlı uygulamalardan ve indirmelerden koruyabilecek yeni ve güçlü bir özellik duyurdu; ancak bu özelliği etkinleştirmek için oldukça büyük bir işlem gerçekleştirmeniz gerekecek: Windows 11’i tamamen yeniden yüklemek.

 

Akıllı Uygulama Kontrolü özelliği, bilgisayarınızı kötü amaçlı uygulamalardan korumayı amaçlıyor ve Microsoft’un “Windows 11 güvenlik modelinde yapılan büyük geliştirme” olarak tanımlanıyor. Bu özellik, çalıştırdığınız her yeni uygulamanın bir virüs veya daha kötü bir şey olup olmadığını kontrol etmek için Windows 11’e eklenecek.

Özellik, Edge web tarayıcısında bulunan SmartScreen’e benzer bir teknolojiyi temel alıyor gibi görünüyor, ancak diğer tarayıcıları kullanarak indirdikleriniz de dahil olmak üzere PC’nizde çalıştırdığınız uygulamaları kontrol ederek daha derin bir koruma sağlayacak.

Bu artan tehdit koruması seviyesine sahip olmak oldukça iyi bir savunma güçlendirmesi ve cihazlarının korunmasını sağlamak isteyen işletmeler ve kuruluşlar için özellikle faydalı olacaktır. Ancak, mevcut Windows 11 kullanıcılarının Windows 11’i tamamen yeniden yüklemelerini gerektirecek olması, kullanıcıların kararını etkileyebilir. Bu yeniden yükleme, tüm bilgisayarınızı silip yeniden başlamak anlamına geliyor ve pek çok kullanıcı için gerçekten can sıkıcı bir süreci temsil ediyor.

 

Microsoft’un özelliği duyurduğunda açıkladığı üzere, “Bu özellikten yararlanmak için Windows 11’in önceki sürümlerini çalıştıran cihazların sıfırlanması ve temiz bir Windows 11 kurulumuna sahip olması gerekir.

Yeni Windows 11 cihazları için bu bir sorun olmayacaktır ancak, şu anda zaten Windows 11 kullanıyorsanız, Windows 11’i silip yeniden kurmak veya güvenlik özelliğinden feragat etmek arasında seçim yapmanız gerekecek.

İşletim sistemini tekrar yüklemek, tüm dosyalarınızı yedeklemenizi ve sonra tüm programlarınızı, oyunlarınızı ve diğer dosyalarınızı yenilenmiş bilgisayarınıza tekrar aktarmanızı veya yüklemenizi gerektiriyor. Bu da oldukça uzun bir süre alabilir. Ancak güvenlik özelliğinin sağlayabileceği avantajlar düşünüldüğünde, bu sürenin güvenlik için kesinlikle değeceğini düşünüyoruz.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir