Toyota ve Tesla güçlerini birleştiriyor!
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Toyota ve Tesla güçlerini birleştiriyor!

0

Toyota ve Tesla tarafından yapılan yeni anlaşmayla Supercharger’lar açılıyor. Toyota sahipleri artık Tesla’nın istasyonlarını kullanabilecek.

Elektrikli otomobillere geçişin yaygınlaşmasında şarj istasyonlarının hayati bir önem sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu konuda en çok yolu ise Supercharger istasyonlarıyla Tesla gerçekleştirdi. Toyota ve Lexus ise Tesla’nın istasyonlarını kullanmak için yeni adımlar atıyor.

Toyota ve Lexus modelleri Tesla Supercharger’ları kullanabilecek


Otomobil üreticileri, yelpazelerini elektrikli araçlarla değiştirme hedeflerine doğru ilerlerken, Tesla’nın Supercharger istasyonları ise standart haline gelmeye başladı. Kuzey Amerika Şarj Standardını (NACS) benimseyecek şirketlerin sonuncusu Toyota oldu.


Japon otomobil üreticisi, 2025 yılından itibaren NACS bağlantı noktalarını belirli Toyota markalı araçlara dahil etmek için Tesla ile anlaşmaya vardığını duyurdu. Alt markası Lexus’un bazı elektrikli araçları da bu şarj desteğiyle gelecek.

Toyota, elektrikli araçlarında NACS bağlantı noktalarını kullanarak, ABD ve Kanada’daki 12 binden fazla Supercharger’a erişme imkanı sağlayacak. Şirket, standardı önümüzdeki yıl uygulamaya koymayacak olsa da, zaman çizelgesi rakipleriyle örtüşüyor.

Halihazırda Kombine Şarj Sistemi’ni (CCS) kullanan Toyota ve Lexus sahipleri ise 2025 yılından itibaren NACS adaptörlerine erişim sağlayabilecek. Bu, Toyota’nın tamamen Supercharger uyumlu olacağı anlamına geliyor.

 
BMW de kısa bir süre önce ABD ve Kanada’daki tüm elektrikli araçlarının bu standardı benimseyeceğini duyurdu. GM ve Ford ise 2025’ten itibaren Supercharger’lara geçiş yapacaklarını açıkladı. Honda’nın ise halihazırda NACS’yi kullandığını ve bu bağlantı noktasına sahip araçlar satmayı planladığını belirtelim.

Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir