1. Anasayfa
 2. Otomotiv

Peugeot, Citroen ve dahası! Dizel araçlar çok ucuza elektrikli olacak

Peugeot, Citroen ve dahası! Dizel araçlar çok ucuza elektrikli olacak
0

Stellantis, başlattığı yeni bir program kapsamında dizel minibüslerini elektrikli güç aktarma organlarıyla değiştirecek.


Elektrikli otomobil dünyası hızla büyürken, Avrupalı şirketler de geri kalmak istemiyor. Bu kapsamda dizel araçların bölgesel olarak yasaklanması ise kullanıcıları tedirgin etmiş durumda. Ancak Peugeot, Chrysler, Citroen gibi şirketlerin sahibi Stellantis, başlattığı yeni program kapsamında bazı dizel araçlarını elektrikli hale getirecek.

Stellantis, dizel minibüsleri elektrikli yapacak


Stellantis, Peugeot Expert ve Citroen Jumpy gibi popüler dizel minibüslerini 2024’ten itibaren elektrikli güç aktarma organlarına dönüştürmeyi planlıyor. Programın amacı, yeni bir elektrikli araç alamayan küçük işletme ve ticari operatörleri kaybetmemek olacak.


Araç sahiplerini sıfır emisyonlu minibüslere kavuşturmayı planlayan Stellantis, bu kapsamda uygun fiyatlı dönüşümler sağlayacağını ifade etti. Konuyla ilgili konuşan yönetici Xavier Peugeot, Stellantis üretim tesislerinde gerçekleşen dönüşümler 20 bin eurodan ucuz olacak.

Bu program ilk olarak Fransa pazarında yürütülecek. 10 bin euroya kadar olan dönüşüm maliyetlerinin yüzde 40’ını ise devlet teşvikleri karşılaşayacak. Eskimiş minibüsler, 2.0 litrelik dizel motorlar yerine daha temiz elektrikli güç aktarma organıyla değiştirecek.

Program kapsamında güç organlarının sunacağı menzil ise tartışma konusu oldu. Stellantis, şu anda sıfır elektrikli minibüslerin 224-350 km’lik menzillerini sağlayamayacaklarını ifade etti. Ancak Peugeot, dönüşümlerin ticari operasyonlar için güvenilir olacağının altını çizdi.

 
Ayrıntılar henüz teyit edilmemiş olsa da, fabrika çıkışlı elektrikli modellerin 50 kWh ve 75 kWh batarya paketlerini ve 134hp elektrik motorunu kullanmaları bekleniyor. Bakalım bu program Türkiye’ye gelecek mi, zamanla göreceğiz.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.