NASA Çalışmalara Başladı: ChatGPT Şimdi de Uzay Araçlarına Geliyor
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

NASA Çalışmalara Başladı: ChatGPT Şimdi de Uzay Araçlarına Geliyor

0

NASA, uzay araçlarında kullanılmak üzere ChatGPT benzeri bir teknoloji üzerinde çalışmaya başladı. Geliştirilen teknoloji, uzay deneyleri ve teknik aksaklıklar gibi konularda uzman olacak.

Yapay zekâ odaklı teknolojiler, son dönemlerde hayatımızın her yerine entegre olmaya başladı. Özellikle de ChatGPTMercedes-Benz ile otomobillere bile girdi. Ancak geldiğimiz son noktada, tüm bunların bile yetersiz kaldığını görüyoruz. Çünkü yapılan açıklamalar, ChatGPT’nin çok yakında uzaya çıkacağını gözler önüne seriyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), astronotlar için ChatGPT’ye benzer bir yapay zekâ teknolojisi üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu. Üstelik NASA, bu teknolojiyi önümüzdeki yıllarda Ay’a göndereceği uzay aracına entegre edecek. NASA amacına ulaşmayı başarırsa, astronotlar için yepyeni bir dönem başlamış olacak. Peki astronotlar için özel olarak tasarlanan ChatGPT benzeri teknoloji tam olarak neler sunacak?

Yapay zekâ, uzay deneylerinden teknik sorunlara kadar her alanda kullanılabilecek!

Yapılan açıklamalara göre NASA’nın geliştireceği yapay zekâ, astronotların uzayda yapacağı deneylerden tutun da uzay araçlarındaki teknik aksaklıklar konusunda bile uzman olacak. Astronotlar, bu yapay zekâ sayesinde sayfalar dolusu rehberlerle uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Diyelim ki uzay aracında beklenmeyen bir durum oluştu. Astronotlar, yaşadıkları sorunu yapay zekâya soracaklar. Sorunu hızlıca tespit eden yapay zekâ, çözüm için yardımcı olacak.
NASA’nın yapay zekâ teknolojisi gelecek vadediyor. Neticede yeryüzünde değiliz ki yaşanan bir teknik sorun için ekip gönderilebilsin. Geliştirilecek teknoloji ile uzay ortamındaki verimsizlik, genel anlamıyla geride kalmış olacak. Ayrıca bu teknoloji ile uzay araçlarına otonom sistemler de entegre edileceği söyleniyor. Tüm bunlar kullanılabilir olduğunda, insansız uzay araçları ile eşi benzeri görülmemiş çalışmalar yapılabileceğini söyleyebiliriz. Elbette NASA’nın yapacağı çalışmaların ne zaman meyve vereceği şimdilik bilinmiyor.

Kaynak:https://www.engadget.com/nasa-is-creating-a-chatgpt-like-assistant-for-astronauts-081903604.html 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir