Mozilla, WhatsApp’a seçim öncesi çağrı yaptı! Peki neden?
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Mozilla, WhatsApp’a seçim öncesi çağrı yaptı! Peki neden?

0

Mozilla, 2024’te küresel seçimler öncesinde dezenformasyon ile mücadele için WhatsApp tarafına çağrıda bulundu. İşte detaylar…

Mozilla, WhatsApp’ın, platformun yanlış bilgi yayılmasını önleme konusunda yeterli adımları atmadığını belirterek eleştiride bulundu. Dünya genelinde 64 ülkede yaklaşık 4 milyar insanın 2024’te seçimlere gitmesi beklenirken Mozilla, küresel seçimler öncesinde WhatsApp’ın dezenformasyonla daha fazla mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.
 

Mozilla, seçim öncesinde dezenformasyonla mücadele için WhatsApp’a çağrıda bulundu


Mozilla, Facebook, X (Twitter), Instagram ve TikTok gibi büyük platformların, Dijital Hizmetler Yasası’na (DSA) uygunluklarını artırdığını, ancak WhatsApp’ın kapalı bir mesajlaşma platformu olması nedeniyle aynı düzeyde şeffaflık sağlamadığını belirtiyor.


Araştırmalara göre, Meta’nın yüzde 90‘ı Facebook ve Instagram’a odaklanan güvenlik taahhütleri, WhatsApp için yetersiz kalıyor. Mozilla’nın eleştirileri arasında, WhatsApp’ın viral içeriklerde dezenformasyon uyarıları eklemesi ve kullanıcıların mesajları yaymadan önce durup düşünmelerini teşvik etmesi gerektiği yer alıyor.

Mozilla, WhatsApp’ın topluluk ve yayın özelliklerinin, binlerce kişiye aynı anda mesaj göndermeyi kolaylaştırdığı için siyasi dezenformasyonu yayma potansiyeli taşıdığı konusunda uyarıyor. WhatsApp, şifrelenmiş doğası nedeniyle platformda dolaşan içeriği denetlemenin zor olduğunu savunuyor.

Bu da, platformun içerik kontrolü konusundaki sorumluluğunu sınırlandırıyor. Mozilla, özellikle kapalı platformların dezenformasyonun yayılmasında önemli rol oynayabileceğine dikkat çekti. Araştırmacılar, platformda dolaşan içerikleri izlemek için inovatif yöntemler geliştirmeye çalışıyor, ancak şifreleme nedeniyle bu tür çalışmaların kapsamı sınırlı kalıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir