Bing, Google Kullanıcılarının Aklını Çelmeye Başladı Bile: Anlık Kullanıcı Sayısı Google’dan Daha Fazla
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Bing, Google Kullanıcılarının Aklını Çelmeye Başladı Bile: Anlık Kullanıcı Sayısı Google’dan Daha Fazla

0

 

Microsoft’un yapay zekâ destekli arama motoru Bing, kullanıma sunulduktan sonra pek çok insanın yeni tarayıcısı olmayı başardı. Üstelik anlık kullanıcı sayısında Google’a %15 fark attı.

Uzun yıllardır Bing, Yandex, DuckDuckGo gibi rakiplerini kelimenin tam anlamıyla ezip geçen Google, arama motoru sektörünün lideri olarak görülüyordu. Ancak geçtiğimiz haftalarda Microsoft’un unutulmaya yüz tutmuş arama motoru Bing’e yapay zekâ desteği getirmesiyle işler bir anda değişti.

Son ortaya çıkan bilgilere göre yapay zekâ destekli Bing, kullanıcılar arasında o kadar popüler oldu ki son birkaç günde Google’dan daha fazla kullanılmaya başladı.

Google hâlâ uzun süreli lider konumunda (ama ne kadar süreliğine?)

Reuters’ın haberine göre yeni Bing, yapay zekâ desteğiyle birlikte kullanıma sunulduğu günden itibaren kullanıcı akınına maruz kaldı. 19 Mart itibariyleyse Microsoft’un arama motoru, sektörün lideri olan Google’dan %15 daha fazla anlık kullanıcıya ulaşmış durumda. Bunun en büyük sebebiyle yapay zekâ desteğini kullanan ve memnun kalan kullanıcıların bir şekilde bu sistemi hayatlarına entegre edebilmek için kalıcı olarak Bing’e geçmiş olması.

Ayrıca Microsoft Edge tarayıcısındaki Bing tuşunu kullanarak yapay zekâ sistemine erişen kullanıcıların da bu yüzdelik dilimin içerisinde yer aldığını belirtmemiz gerek. Yani bu rakamlar Bing’in kullanıldığı tüm platformları, kısayolları ve eklentileri kapsamakta.

Ancak Bing’in bu hızla yükselişi her ne kadar Microsoft için umut vaadetse de Google, geçtiğimiz günlerde kendi yapay zekâ aram motoru yardımcısı Bard’ı test etmeleri için kullanıcılara sunmuştu. Bard’ın herkese açılmasıyla birlikte Bing’in popülerliğini kaybedebileceğini belirten uzmanlar, Bing’in Google’ı uzun vadeli olarak alt edebilmesi için daha “40 fırın ekmek yemesi” gerektiğini belirtti.

Her geçen gün daha fazla kullanıcı kazanan Bing’in Google’ın Bard sistemiyle nasıl başa çıkacağı ise merak konusu. Görünüşe göre önümüzdeki günlerde yeni bir “Arama motoru savaşları” ile karşı karşıya kalacağız.

 

Kaynak: https://www.reuters.com/technology/openai-tech-gives-microsofts-bing-boost-search-battle-with-google-2023-03-22/ 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir