Millî İstihbarat Teşkilatı Bünyesinde “Siber İstihbarat Başkanlığı” Kuruldu
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Millî İstihbarat Teşkilatı Bünyesinde “Siber İstihbarat Başkanlığı” Kuruldu

0

 

Türkiye’nin siber alandaki güvenliği için Millî İstihbarat Teşkilatı bünyesinde Siber İstihbarat Başkanlığı kuruldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığına bağlı resmî istihbarat örgütü Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT), siber dünyada varlığını hissettirecek kritik bir adıma imza attı. Teşkilat bünyesinde “Siber İstihbarat Başkanlığı” kuruldu.

Siber İstihbarat Başkanlığı, her türlü araç ve sistemi kullanarak siber dünyadaki her türlü veriyi toplamak, kaydetmek, analiz etmek ve  bu incelemeler sonucunda elde edilen istihbaratı gerekli kuruluşlara ulaştırmak olacak.

Aslında yeni Başkanlık tam olarak da yeni değil:

 

Millî İstihbarat Teşkilatı, siber alandaki faaliyetler konusunda elbette kayıtsız değildi. Ancak bugüne kadar bu dünyada alınan her türlü aksiyon, “Elektronik ve Teknik İstihbarat Başkanlığı” bünyesinde gerçekleştiriliyordu.

Bu görevleri yerine getirecek ayrı bir Başkanlık kurulması ise MİT’in siber alanda faaliyetlerini artıracağına dair işaret olarak görülebilir. Özellikle son üç yıldır tüm dünyada yaşanan siber saldırlar ve sızıntılar nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti’nin siber alandaki güvenliğinin de artırılması için bürokratik kolaylık sağlanması hedeflenmiş olabilir.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/gundem/mitten-kritik-adim-siber-istihbarat-baskanligi-kuruldu-782199.html

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir