Keşke biraz dayansaydın be: Kuşa çarpan F-35’in son hali şaşırttı!
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Keşke biraz dayansaydın be: Kuşa çarpan F-35’in son hali şaşırttı!

0

Kuşa çarpan F-35 maalesef emekliye ayrıldı. Havacılıkta sıkça görülen kuş çarpması bir F-35’i çöpe attırdı. İşte detaylar…

Havacılık tarihinde -keşke yaşanmasaydı- birçok acil durum senaryosu ve kaza senaryoları yaşandı. Bu konuda yaşanan birçok senaryoda ciddi yaralanmalar ve ölümler yaşandı ancak bir de sürekli yaşanan durumlar var. Bunlardan en çok bilineni de kuş çarpması veya motora kuş girmesi. Önemsiz sayılabilecek bu senaryo bir F-35 savaş uçağını emekliye ayırdı desek inanır mısınız? İşte detaylar…

Güney Kore kuş çarpması yüzünden bir F-35 savaş uçağını emekli etmek zorunda kaldı!


Kuş çarpması veya motora kuş girmesi gibi durumlar havacılık tarihinde sıkça yaşanan olaylardan biri. Özellikle yolcu uçaklarında sık görülen bu durum aslında kuşun kızarmış bir et parçası şeklinde motordan çıkması ile son buluyor. Yani aslında uçaklardaki jet motorları o kadar güçlü ve sağlam pervanelere sahipler ki kuş çarpması durumunda aslında kuşlar pervaneler tarafından kesiliyor ve motora zarar vermiyorlar.

Bu durumda her ne kadar bir canlının zarar görmesi tatsız ve can sıkıcı bir durum olsa da havadaki yüzlerce kişinin canının tehlikeye girmemesi de bir o kadar sevindirici. Ancak her zaman bu durum kolayca atlatılamıyor zira bazı durumlarda bir sürüye çarpılıyor ve bu durum motorda ciddi zararlara yol açabiliyor. Bu sebeple uçaklar irtifalarını ve rotalarını kuş sürüsü gibi etmenlere göre de ayarlıyor.Konuyla ilgili kısma gelirsek aynı durum Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne ait bir F-35’in de başına geldi. Ocak 2022’de gerçekleştirilen bir eğitim seansı sırasında yaşanan olayda uçağın sol tarafta bulunan soğutucu girişine bir kuş girmiş ve birçok önemli parçaya zarar vermişti. Uçağın pilotu bu durumda acil iniş istemiş ve gövde üzerine iniş yapmıştı.

Tabi bunların ardından uçak çöpe atılmak istenmedi. Zira Güney Kore bu olayın ardından 2023 yılında 25 adet daha F-35 satın almıştı ve 5,09 milyar dolar ödeme yapmıştı. Kısacası bu uçaklar oldukça pahalı oyuncaklar ve kimse çöpe atmak istemez. Ancak Güney Kore yaptığı onarım maliyeti hesabında uçağın tekrar havalanmasının 300 milyar dolara mâl olacağını gördü. Bu sebeple de uçak mecburi olarak emekliye ayrıldı. Sağlam kalan parçalar ise Güney Kore için birer yedek parça deposu görevi görecek.

Kısacası emekli olan F-35 yerde yatacak ancak yedek parçaları diğer uçaklarla birlikte uçmaya devam edecek. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Daha fazla içerik için ShiftDelete.Net’i takip edin.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir